Arhiivraamatukogu ajakirjanduse fond ootab täiendamist

/ Autor: / Rubriik: Elu ja Inimesed / Number:  /

Eesti Kirjandusmuuseumis on hoiul eestikeelne kirjavara, kaasa arvatud perioodilised väljaanded, ning kõik huvilised saavad nendega muuseumis aadressil Tartu, Vanemuise tänav 42 kohapeal tutvuda. Foto: Eesti Kirjandusmuuseum

Eesti Kirjandusmuuseumi arhiivraamatukogu on loodud spetsiaalselt Eestis ilmunud trükisõna säilitamiseks ja kättesaadavaks tegemiseks. Seda järjepidevat kogumistööd eesti vaimuvara talletamisel on siin tehtud rohkem kui 115 aastat.

Sihikindlat kogumistööd alustati Oskar Kallase initsiatiivil juba 19. sajandi lõpus Eesti Üliõpilaste Seltsis (EÜS), kus seati eesmärgiks muretseda eestikeelset, eestlastesse puutuvat ja Eesti territooriumil ilmunud kirjavara.

Eesti Rahva Muuseumi raamatukoguks

EÜSi poolt kogutud 14 000-köitelise raamatukoguga pandigi alus Eesti rahvuslikule arhiivraamatukogule, mis alustas tööd Eesti Rahva Muuseumi (ERM) keskraamatukoguna 1909. aastal. Aktiivset kogumistööd jätkati ERMi koosseisus ning koos vanavara korjamisega täienesid ka arhiivraamatukogu fondid.

1923. aastal määrati arhiivraamatukogu rahvusraamatukogu ülesannetesse ja neid funktsioone täidetakse praeguseni. Alates 1940. aastast on arhiivraamatukogu kirjandusmuuseumi alluvuses ning Oskar Kallase seatud kogumistöö põhimõtted ei ole ajas muutunud.

Edasi lugemiseks:

Tee digitellimus

Oled juba tellija? Logi sisse