Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Austavast kohalviibimisest

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Patriarh Bartolomeus ja peapiiskop Andres Põder pidasid laupäeval, 7. septembril oikumeenilise palvuse Tallinna toomkirikus.

Patriarh külastas oma seekordsel visiidil autonoomse Eesti Apostlik-Õigeusu Kiriku 90. aastapäeva puhul kogudusi ja on kohtunud erinevate kirikute esindajatega, samuti Tallinna linna- ja Eesti riigijuhtidega.
Värvikaks sündmuseks kujunes 7. septembril Tallinna Siimeoni ja Anna katedraalkirikus pidulik õhtuteenistus leibade õnnistamisega. Kokku oli tulnud palju rahvast: kiriku liikmeid, huvilisi, hädasolijaid, kes palusid end õnnistada, väga palju kaasa võetud väikelapsi ja lõpuks saabus veel ka palverändureid Soomest. 29. oktoobril 2000 oli Tema Pühadus samuti kohal viibinud ja õnnistanud sisse kiriku värskelt lõppenud ennistustööd.
Valitses häälekas-elev, kuid ülev meeleolu, kõik soovisid olla kirikus eespool. Patriarh õnnistas tunni jagu väldanud liturgia lõpul leibu, kokkutulnuid ja eraldi lapsi. Lapsed näitasid üles kartmatust ja elavat huvi, Tema Pühadus aga ülisuurt sõbralikkust ja huumorimeelt. Patriarh rääkis, kui olulised on perekondlikud väärtused, perele pühendumine, ka oma kutsetöös peab inimene pere huve silmas pidama. See pöördumine oli tõlgitud ka eesti keelde.

Vastus olulistele küsimustele
Patriarh Bartolomeuse töökava oli erakordselt tihe. Tallinna toomkirikus veel sama päeva, 7. septembri õhtupalvusel tervitas peapiiskop Andres Põder auväärt patriarhi. Oma kõnes juhtis ta tähelepanu hoolimisele, mille märgiks oligi oikumeeniline palvus ja ühine kokkusaamine. Peapiiskop Põder toonitas dialoogide vajalikkust ning elu pühaduse ja inimväärikuse tajumist Jumala sõna ja Kristuse armastuskäsu järgimise läbi.
Patriarh Bartolomeus oma pöördumises kõneles inimeste, rahvaste dialoogist ning praegusest oikumeenilisest olukorrast. Patriarh ütles: «Kirikuisad, pühad märtrid ja vagad elasid evangeeliumikohast elu, elasid tõeks usuõpetuse sisu, mis ongi ju mõeldud inimese tervendamiseks hinge ja ihu vaevadest ja kirgedest. Niiviisi leiab inimene vastuse teda painavatele eksistentsiaalsetele probleemidele, nagu mis on elu ja surm, mis on vabadus ja armastus, mis toimub pärast surma ja kuidas võib inimene leida osaduse elava Jumalaga.»
Patriarh avas oikumeenilise patriarhaadi paljurahvuselist ja mitmekultuurilist olemust. Kirik on palvesse ning Jumalaga ja inimestega osadusse kutsuv.
Patriarh Bartolomeuse ja peapiiskop Andres Põderi kõrval teenisid kaasa piiskop Philippe Jourdan, piiskop Einar Soone, toomkoguduse õpetaja Urmas Viilma ja pastor Ruudi Leinus, organist Kadri Ploompuu ja toomkoguduse koor Laudate Dominum Veljo Reieri juhatusel.
Palvuse lõpus kinkis EELK peapiiskop patriarhile eestikeelse «Meie Isa palve», mille on gooti kirjas kirjutanud ja illustreeritud kalligraaf Heino Kivihall.
Oikumeenilise palve üldmeeleolu erines paljuski eelnenud lastega kohtumisest oma sügavuse ja tõsiduse poolest.
8. septembril peeti EAÕK 90. aastapäevale pühendatud liturgia Pärnu Issandamuutmise katedraalis, see kestis kokku neli tundi ja oli eriti rahvarohke. Ühe Tema Pühadusega kohtunu sõnade kohaselt «patriarh oli väga südamlik ja tegelikult ei imestaks, kui selguks, et ta on pühak. Niivõrd rahulik ja õnnis olemine valitses».
Juune Holvandus

Patriarh Bartolomeus Eesti kirikutes
4. septembril Tallinna Issandamuutmise peakirikus
7. septembril Tallinna Siimeoni ja Anna kirikus ja toomkirikus
8. septembril Pärnu Issandamuutmise katedraalis
9. septembril Pootsi-Kõpu Püha Kolmainu, Kihnu Püha Nikolaose ja Kuressaare Püha Nikolai kirikus
10. septembril Reomäe abikloostris, Haapsalu toomkirikus ja EAÕK Maria-Magdaleena kirikus