Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Juubelimargil on ajalooline maja

/ Autor: / Rubriik: Elu ja Inimesed / Number:  /

Eesti Üliõpilaste Seltsi (EÜS) 150. aastapäeva tähistamiseks ilmus mark (fotol), millel on kujutatud organisatsiooni maja Tartus Tõnissoni tn 1 tuules lehviva sinimustvalge lipuga.

AS Eesti Post esitles Indrek Ilvese kujundatud marki koos ümbrikuga 7. aprillil. 

Seda kuupäeva (vana kalendri järgi 26. märts 1870) peab EÜS oma alguseks, sest just siis alustas kooskäimist eesti soost haritlastest rühm, kellest kujunes esimene Eesti üliõpilasorganisatsioon. Organisatsioon, mis on Eesti kultuurilukku ja omariikluse ajalukku jätnud kustumatu jälje. EÜSi sinimustvalgest lipust, mis õnnistati 4. juunil 1884. a Otepää kirikumõisa saalis EÜSi vil! Rudolf Kallase poolt, sai eestlaste rahvuslipp ja hiljem Eesti riigilipp. 

EÜSi ajalooline maja on kehtiva eriolukorra tõttu hetkel suletud nii organisatsiooni enda liikmetele kui külalistele, ent huvilised saavad saja-aastast hoonet külastada virtuaalselt aadressil www.eys.ee/virtuaaltuur/.

1902. aastal EÜSi tegevuseks Tartusse ehitatud maja arhitekt on Georg Hellat ning seda peetakse ka rahvusliku arhitektuuri esikteoseks. 

Seltsi maja ehitamine otsustati tõenäoliselt 29. augusti/11. septembri 1900. a vilistlaste koosolekul. Maja krunt osteti Tähtvere mõisalt, 19. oktoobriks / 1. novembriks oli ostuleping tehtud. Maja oli seltsi käsutuses 17. juunini 1940. Seltsi vara evakueeriti vilistlaste kortereisse ja Eesti Rahva Muuseumi. 

Pärast Teise maailmasõja lõppu kasutati EÜSi maja saali võimlana; seal on olnud Tartu ülikooli sõjalise algõpetuse kateeder, arvutuskeskus, kehakultuuri teaduskond. 5. aprillil 1991. a tagastati maja Eesti Üliõpilaste Seltsile – niivõrd, kui see tolleaegses seadusandlikus vaakumis võimalik oli. 

Liina Raudvassar