Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Käib muinsuskaitsekuu

/ Autor: / Rubriik: Uudis / Number:  /

Kätte on jõudnud aeg, mil tavapärasest rohkem tehakse avalikkuses juttu ajaloo- ja kultuuripärandist. Nimelt on alates 1985. aastast olnud meil tavaks pidada muinsuskaitsekuud, mis kestab 18. aprillist 18. maini ehk rahvusvahelisest muinsuskaitsepäevast rahvusvahelise muuseumipäevani. Eestvõtjaks on Eesti Muinsuskaitse Selts (EMS), kes teeb selle korraldamisel koostööd riigiasutuste, kohalike omavalitsuste, eraettevõtete ning arvukate vabatahtlikega.
Sel korral on ettevõtmine pühendatud laste ja noorte kultuuriaastale. Teemakuu avaüritus toimus 18. aprillil Tallinnas Eesti Lastekirjanduse Keskuses. Muu hulgas tunnustati seal EMSi teenetemedalitega vabatahtlikke, kes Eesti ajaloolise ja kultuuripärandi kaitsmisele kaaluka panuse andnud. Teiste seas pälvisid tänavu medali Tori sõjameeste mälestuskiriku taastaja Jüri Kask ning Randvere koguduse kauaaegne esimees Urmas Kiviselg. Karuteene medal läks aga sedapuhku Tallinna linnaplaneerimise ametile pealinna ajalooliste hoonete ja miljööalade kahjustamise eest.
seekord on muinsuskaitsekuu raames kavas rohkem kui 20 ettevõtmist üle Eesti. Mitmel pool korraldatakse talguid kalmistutel, mõisaparkides ja mujal, toimub ekskursioone ja klubiõhtuid. Eesti Vabaõhumuuseum korraldab ehitusalaseid loenguid ja õpitubasid. Korraldatakse muinsuskaitseteemaline fotovõistlus kuni 20 aasta vanustele noortele, mille tööde esitamise tähtaeg on 10. juuni. Infot konkursi ja kogu muinsuskaitsekuu kava kohta saab EMSi kodulehelt muinsuskaitse.ee.
Koguduste seas ei näi kahjuks kuigi palju kaasalööjaid olevat. Ametlikust kavast leiame jüripäeval Tori kirikus toimunud Eesti sõjameeste mälestusürituse ning 29. aprillil Pöide kirikumõisas ja 6. mail Lelle kiriku ümbruses plaanitavad talgud. Loodetavasti leiab järgmisel aastal palju rohkem kogudusi võimalusi muinsuskaitsekuu raames ka kirikuga seotud kultuuripärandit avalikkusele tutvustada.
Rain Soosaar