Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Kirikute koostöö tunnistati jätkusuutlikuks

/ Autor: / Rubriik: Uudis, Uudised / Number:  /

Piiskop Martin Hein ja peapiiskop Andres Põder kinnitasid allkirjadega koostööleppe elujõulisust, vasakul õpetaja Urmas Viilma. Tiiu Pikkur
Pühapäeval, 22. mail pikendati Tallinna piiskoplikus toomkirikus Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku (EELK) ja Saksamaa Kurhessen-Waldecki Evangeelse Kiriku (EKKW) vahelist koostöökokkulepet viie aasta võrra.

Leppe allkirjastasid EELK peapiiskop Andres Põder ja EKKW piiskop prof dr Martin Hein.
Pidulikul jumalateenistusel jutlustas piiskop Hein. Teenisid peapiiskop Põder, emeriitpeapiiskop Kuno Pajula, õpetaja Urmas Viilma, organist oli Ene Salumäe.
Koostöökokkulepe sõlmiti 2001. aastal viieks aastaks, seda pikendati 2006. aastal ja taas möödunud pühapäeval. Leppega deklareerivad kirikud, et nad on kutsutud ühiselt tunnistama evangeeliumi, teenima inimesi ja toetavad teineteist selle ülesande täitmisel.
Kümne aasta jooksul on mõndagi korda saadetud. Üks aktiivne koostöö arendaja on Välis-Eesti piiskopkonna Saksamaa praost Michael Schümers, kelle sõnul tähendab väga palju, et koostöölepe on sõlmitud kirikujuhtide tasemel. Eraldi on ka praostkondadel ja kogudustel kokkulepped. Michael Schümers ja tema abikaasa Merike Schümers-Paas on selle leppe ühe eduka projekti algatajad, nimelt just nemad tõid Eestimaale seminari «Reis usumaale».
«Kolm aastat sõitsime Eesti kogudusi mööda ja rääkisime inimestega, kes tunnevad kristluse vastu huvi, kuid ei ole kirikuga lähemalt kokku puutunud. Kirikut teatakse, kuid mis seal sees toimub, ei teata ja kardetakse, et ei saada aru, millest õpetaja räägib. Kuid inimestega ühises vestlusringis elu põhitõdede üle arutledes leidis igaüks midagi endale,» rääkis Schümers oma kogemustest.
Nüüd jätkab sama projekti Kadri Lääs usuteaduse instituudist, kuid sellesse on kaasatud ka koguduste õpetajad. Õpetaja Annika Laats näiteks kutsus leerinoored reisile usumaale.
Teine suurem projekt puudutab HIV- ja AIDSi-ennetustööd kirikus. Usuteaduse instituudis on Anne Burghardti eestvedamisel korraldatud koolitusi eesmärgiga suurendada kiriku töötegijate valmisolekut seista vastamisi järjest suurema HIV levikuga Eestis.
Peapiiskop Põderi sõnul on koostöö kahe kiriku vahel kandnud head vilja. «On olnud sõpruskohtumisi koguduste ja kirikujuhtide tasandil. Meie sõprus on ulatunud kahe kiriku piirest kaugemalegi: on toimunud kohtumisi mitmete maailma luterlike kirikute juhtidega. See on rikas pärand, mille oleme saanud selle lepingu kaudu. Meil on suur rõõm seda taas pikendada.»
EKKW delegatsioon koosseisus piiskop Martin Hein, piiskopi referent õp dr Frank Hofmann ja praost Michael Schümers viibis Eestis viis päeva. Tutvuti EELK tööga eri tasanditel. Kohtuti õp Matthias Burghardtiga ja tutvuti Saksa Lunastaja kogudusega. Konsistooriumis nõupidamisel arutati teoloogilise hariduse tuleviku üle, räägiti 2012. aastal toimuvast kirikute naisteoloogide konsultatsioonist Eestis, AIDSi-ennetustööst jm.  
Külalised võtsid osa piiskopliku nõukogu tööst, külastasid Talu laagrikeskust ja Kose kogudust. Tuleva aasta augustis toimub Hofgeismaris kahe kiriku vaimulike kokkutulek.  
Tiiu Pikkur

Kurhessen-Waldecki Evangeelne Kirik
900 000 liiget
Kirikuvalitsus asub Kasselis
Sõprussidemed EELK nelja praostkonnaga
Partnerleping ka Lõuna-India, Lõuna-Aafrika, Namiibia ja Kõrgõzstani luterliku kirikuga