Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Koguduse jõud ei rauge, kinnitatakse Pöides

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Kogudus valis sel kevadel juhatuse esimeheks Argo Püssimi.
Rita Puidet

Kirikupäevade ajal Saaremaal jutlustas piiskop Joel Luhamets ka Pöide kirikus. Koguduses oli ristimis- ja leerijumalateenistus.

Kuigi juuni keskpaik oli peaaegu käes ja väljas lõõskas soe päike, võttis Pöide kirik kirikulisi vastu jäise külmusega – talvekülm ei olnud pühakoja kolossaalsetest müüridest veel välja peletatud. Ent inimeste südamed olid soojad ja avatud ning koos Saueri segakoori ja Kose kiriku pasunakooriga peletati kallale kippuvat külma.
Üks võimsamaid ja vanemaid kirikuid on kohalikule rahvale kallis vara ja nii kinnitasid Pöide Kiriku SA juhatuse liige kunstiajaloolane Anne Untera ja koguduse juhatuse esimees Argo Püssim, et nad tegelevad edasi kiriku ja kirikla päästmisega.
Müüridele on katus peale saadud ja aknad-uksed kinni pandud. Nad usuvad, et kirik ei muutu kultuurimajaks või külastuskeskuseks. Kontserdisaalina võiks pühakoda küll kasutada, kui seal kõlaks vaimulik muusika.
Kui piiskop Joel Luhamets jutluses ütles, et „usk Jumalasse ei ole rohkem ega vähem kui elu ja surma küsimus“, on see paljuski ka vana kiriku säilimise küsimus. Lootust annab kas või seegi, et jumalateenistusel ristis ja leeritas piiskop uue koguduseliikme Marju Võsu.
Pöidelased elavad kiriku saatusele kaasa ja kogunesid enne jaanipäeva taas talgutele. Ühise eesmärgi nimel tullakse ikka tööd tegema ja juhatuse esimees on tänulik: suur abi on kogudusele sihtasutusest ja suhted hooldajaõpetaja Veiko Vihuriga head.
Suvel külastajatest Pöidel puudust ei ole. „Ei ole ime, et suvel tuleb siia iga päev turiste busside, autode ja jalgratastega. Pöide on olnud ka ajalooline keskus ja kiriku kõrval maa sees peidus on ordulinnuse müürid. Ordu ajalugu tõmbabki siia.
Tänapäeval mõistame ordu ajalugu kristliku kultuuri integreerijana. Margit ja Juhan Kilumetsa stsenaariumi järgi tehtud dokfilm „Pöide, vaikiv tunnistaja“ (2012) lisas populaarsust. Suur tänu Juhan Kilumetsale, et ta on meiega kaasas olnud,“ ütleb Anne Untera.
Rita Puidet