Kristus on surnuist üles tõusnud!

/ Autor: / Rubriik: Päevateema ja palve, Pühapäevaks / Number:  /

Õpetaja Hedi Vilumaa. Foto: Eesti Kiriku arhiiv

Ma olin surnud, ning ennäe, ma elan igavesest ajast igavesti ning minu käes on surma ja surmavalla võtmed! Johannese ilmutus 1:18

Kui alanud vaikne nädal kulmineerub pühapäeval I ülestõusmispühaga, on käes kirikuaasta suurimad ja tähtsaimad pühad. Mitu päeva vältavad Kristuse ülestõusmise pühad on kogu kirikuaasta süda ning evangeeliumist kiirgavat rõõmu kuulutatakse maailma kirikutes ja kõikide rahvaste seas.

Vana kombe järgi tervitame üksteist ülestõusmispühade hommikul teatega „Kristus on üles tõusnud!” ning vastame „Tõesti, ta on üles tõusnud!”. Nii tunnistame ja kinnitame, et Jumal võitis ja võidab surma, kurjuse ja pimeduse.

Ülestõusmise hommikul toimunu vapustas kõiki kaasaegseid, sest alandatud Jeesusest sai ülendatud Kristus, surma Võitja. Jumal äratas surma läinu ja muutis ristipuu elu märgiks. Nii muutus üks pühapäev ajaloos eriliseks ja erakordseks ning tänini kanname selle rõõmu ja rahu oma südametes.

Anna Haava kirjutas kord: „Mu südames on pühapäev, / On vaikne rõõm ja rahu; / Ei siit-maailma kära, hirm / Sääl eksitama mahu: / Mu Jumal on mu lähedal, / Ma olen Tema varju all, / Kui laps, kes Isa süles …“ Maailmas laiutavate sõdade, rahutuste, mure, hirmu ja leina keskel, aga ka hea elu sees kinnitavad need sõnad evangeeliumi kõrval kindlust ja rahu.

Kristlaskonna vanimad ja võimsamad pühad tuletavad meile jätkuvalt meelde, et ei surmal, kaosel ega hävingul, ei enesekesksusel ega hoolimatusel ole kestvat tulevikku. Rõõmsat ja lootusrikast pühadeaega!

Hedi Vilumaa

Palve

Kõigeväeline Jumal, me kiidame ja täname Sind Elu eest! Valitsegu meie keskel Kristusest lähtuv rõõm, rahu ja armastus. Lase meil hoida ja edendada elu ning kanda oma südametes igavest pühapäeva!