Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Läti luteri kiriku sinodilt

/ Autor: / Rubriik: Uudis / Number:  /

3.–4. juunini toimus Riia toomkirikus Läti Evangeelse Luterliku Kiriku (LELK) 27. sinod, millest EELK esindajana võttis osa piiskop Tiit Salumäe. Tõlkimisel oli talle abiks Läti eestlane Martin Samm, kes on LELK Skrunda koguduse õpetaja. Tiit Salumäe sõnul on lätlaste rahvarohked sinodid olnud tema jaoks võimas elamus, mida ei saa võrrelda EELK kirikukoguga. Seegi kord võttis sinodist osa 310 hääleõiguslikku delegaati, sealhulgas 146 kirikuõpetajat. Esindatud oli 283 kogudust. Ajakirjanduses tõsteti esile ordinatsiooniküsimus, kuid Salumäe kinnitusel polnud see sugugi ainuke oluline teema, mida sinodil arutati.
Umbes 20 aastat on LELKis revideeritud põhikirja ja protsess on nüüd lõpule jõudnud. Tehti kümneid põhikirjamuudatusi, sealhulgas paljudes olemuslikes küsimustes. Muuhulgas otsustati, et edaspidi ordineeritakse Läti kirikus vastava ettevalmistuse saanud meessoost isikuid. Otsus oli päris üksmeelne – poolt oli 201 ja vastu 59 saadikut.
Piiskop Salumäe kohtus sinodi ajal LELKi peapiiskop Jānis Vanagsi ja teiste kirikutöötajatega. Ta rõhutab, et seisukohad ordinatsiooniküsimuses ei mõjuta kuidagi suhteid meie kirikuga. Samuti ei saa öelda, et need oleksid põhjustanud lõhet Läti luterlikus kirikus. Sinodi õhkkond oli Salumäe sõnul hea ning sellest võttis teiste seas osa naiste ordineerimist pooldava välis-läti luterliku kiriku naispeapiiskop Lauma Zušēvica.
Veel ühe olulise otsusena tõstis Salumäe esile uue Liepāja piiskopi valimist. Suure ülekaaluga valiti selleks Rootsi päritolu Madona praost Hanss Jensons, kes sai 168 häält vastaskandidaadi 94 hääle vastu. LELK on Lätis üks kolmest suurest kirikust roomakatoliku ja õigeusu kiriku kõrval. Läti justiitsministeeriumi andmetel elab Lätis umbes 700 000 luterlast, kellest 43 000 on aktiivsed koguduseliikmed.
Rain Soosaar