Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Maestro Lepnurme mälestusorel on valmis

/ Autor: / Rubriik: Uudis, Uudised / Number:  /

Tallinna Metodisti kirikus kõlab Eesti uusim orel – Hugo Lepnurme mälestusorel. Tiiu Pikkur
Pühapäeval, 30. oktoobril pühitseti Tallinna Metodisti kirikus Hugo Lepnurme mälestusorel.

Vaid mõned tunnid hiljem toimunud avakontserdil esinesid professor Lepnurme õpilased Piret Aidulo, Toomas Trass, Virve Soode, Kristel Aer ja Ene Salumäe ning orelifondi konsultant, Rootsi organist Göran Grahn.
Mälestusoreli pühitsemine ja pidulik avakontsert toimus vanameistri sünniaastapäeva auks – Hugo Lepnurme sünnist möödus 31. oktoobril 97 aastat (31.10.1914–15.02.1999).
Selle oreli valmimine on austusavaldus Hugo Lepnurmele ja hindamatu lisa Eesti orelite hulka, et mitmekesistada meie muusikaelu. Paari tuhande vilega orel rikastab kogu Eesti muusikaelu oma uute kõlavärvidega.
Metodisti kiriku saali näol on jumalateenistuste pidamise koha kõrval tegemist ka ühe hea akustikaga kontserdisaaliga.
Eesti organisti, helilooja ja kauaaegse muusikapedagoogi Hugo Lepnurme panus eesti kultuuriellu on hindamatu.
Just maestro Lepnurm alustas Eesti orelite arvelevõtmisega ja nende seisundi jälgimisega. Samuti on ta olnud mitme põlvkonna noorte organistide õpetajaks.
Uue pillide kuninga valmimine on tähtis kogu eesti kultuuriloos. Meie orelitraditsioonid jätkuvad kaasaegse oreli näol ja kestavad ka tulevikus.
Ligi kuus miljonit krooni maksnud oreli ehitusraha on väga suures ulatuses kogutud inimeste annetustena ligi 12 aasta jooksul. Oreli ehitust toetasid ka kultuurkapital ja helikunsti sihtkapital.
Metodisti koguduse orelifondi laekusid esimesed annetused 1999. aastal. Fondi nurgakiviks sai annetus professor Hugo Lepnurme riiklikust elutööpreemiast, mis innustas tema tütreid Urve Aulist ja Virve Soodet alustama ettevalmistusi oreli ehitamiseks.
2007. aastal viis fond läbi rahvusvahelise orelihanke konkursi, mille võitis tunnustatud Belgia firma Orgelbau Schumacher GmbH. Leping oreli ehitamiseks allkirjastati 26. septembril 2009 Tallinnas.
Nüüdseks on saksa-prantsuse hilisbaroki ehituspõhimõtetest ja kõlaideaalidest lähtuv orel valmis. 20. novembril annavad kontserdi Kristel Aer ja viiuldaja Sigrid Kuulmann, 27. novembril esineb Andres Uibo avakontserdiga jõulumuusika sarjale «Kirikupühad Maarjamaal».
Tiiu Pikkur