Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Püha Vaimu ootus. Emadepäev

/ Autor: / Rubriik: Päevateema ja palve / Number:  /

Tänavu on emadepäev, mille tähistamine sai alguse 10. mail 1908 Ameerika Ühendriikides Lääne-Virginias asuvas Graftoni kirikus ja mida Eestis esmakordselt peeti 1922. a Uderna koolis, sattunud kirikuaastas Püha Vaimu ootuse pühapäevale. Päevalauluks on kaunis Johann Crügeri koraal (KLPR 129) Paul Gerhardti tekstile, mis eestikeelses tõlkes algab sõnadega: „Mu hinge sisse tule, oh Looja Püha Vaim! Uut elu tõid Sa mulle, kui ilmale ma sain.“ See laulusalm ehitab kauni silla nende kahe püha vahele.
Mu lapsepõlve esimene nukuteatrielamus oli näidend „Memme musi“, milles kuri hunt kimbutas jäneseid. Jänkupojad astusid üksteise järel vapralt, kuid abitult kurjale kiusajale vastu. Viimaks sai hundist jagu neist väikseim, kelle võitmatuks salarelvaks oli memme musi. Nii lihtsakoeline lastetükk tundus toona juba kooliikka jõudnud jõmpsikale lapsik. Kuid taoline mällu sööbinud lapseeaelamus omandab elukogemuste kogunedes palju suuremat tähendust.
Piiblis nimetatakse Püha Vaimu elavakstegijaks ja rõõmustajaks. Ema seostub samade mõistetega – uue elu ilmale kandmise ja oma lastes armastuse eeskuju kaudu iseseisva isiksuse ning elurõõmu loomisega. Ema armastust kogenud inimesel on head eeldused mõistmaks Jumala armastuse püha saladust. Mõlemas on seletamatu ning võitmatu vägi. Samas on mõlemast osasaamine inimliku hoolimatuse ja küündimatuse poolt nii kergesti haavatav. Mõlemat tuleb tänulikus palves ja suure aukartusega oma südames hoida.
Mart Salumäe