Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Riias avati Reformatsiooni väljak

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Saksa president Joachim Gauck (vasakul) ja Läti president Raimonds Vējonis Peetri kirikus äsja avatud mälestustahvli all. Neist vasemal LELKi peapiiskop Jānis Vanags. Internet

Riias toimus 9. veebruaril tseremoonia, millega Peetri kiriku juures olev plats nimetati Reformatsiooni väljakuks, kirjutab lõunanaabrite kirikuleht Svētdienas Rīts.

Sündmuse tähtsust rõhutas asjaolu, et sellest võtsid osa Läti president Raimonds Vējonis ja tema Riias visiidil viibinud Saksamaa ametivend Joachim Gauck.
Läti Evangeelse Luterliku Kiriku (LELK) peapiiskop Jānis Vanags rõhutas oma kõnes, et Riia oli esimesi linnu Põhja-Euroopas, kus evangeelne õpetus võidu saavutas. Ta meenutas, et reformatsioon mõjutas omal ajal sügavuti Euroopa ühiskonda ja kultuuri ning selle ideed ja väärtused pole kaotanud oma tähtsust ka meie ajal. „Ma loodan, et kokkupuuted Reformatsiooni väljakuga viivad igaühe mõtted oma teele Jumala juurde ning Jumala teele inimese juurde Jeesuses Kristuses,“ lisas peapiiskop.
Lisaks LELKile osalesid tseremoonial kolme väiksema Lätis tegutseva luteri kiriku esindajad, roomakatoliku kiriku peapiiskop Zbigņevs Stankevičs ning armeenia ja õigeusu kirikute vaimulikud.
Samaaegselt tänavasildiga avati Peetri kiriku sees mälestustahvel, millel meenutatakse 12. juunil 1522 toimunud avalikku dispuuti linna saabunud Lutheri poolehoidja Andreas Knopkeni ja vana usu toetajate vahel. Knopken saavutas linnavõimude soosingu ning nad määrasid ta peagi Peetri kiriku vaimulikuks. Sellega oli alanud reformatsiooni võidukäik Vana-Liivimaal ning peagi jõudsid evangeelse usu kuulutajad ka Tallinna ja Tartusse.
Rain Soosaar