Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Tunnustus Hargla kogudusele ja kogukonnale

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Taheva vallavanem Monika Rogenbaum Hargla kalmistul. 2 x Rain Soosaar

Eesti Kodukaunistamise Ühenduse konkursil «Eesti kaunis kodu» jagati tänavu 64 auhinda. Teiste seas leidis äramärkimist Valgamaal Taheva vallas asuv EELK Hargla koguduse kalmistu.

«Kalmistu järjepidev hooldus ning selle rajatiste korrastamine on kalmistu välisilmet aastatetaguse ajaga võrreldes tundmatuseni muutnud,» põhjendas seda otsust Valga maakonna kodukujundamise koordinaator Aare Kittask. 2010. aastal rekonstrueeriti puidust kabel-väravaehitis, 2007–2012 restaureeriti umbes 400 meetrit kalmistu piirdemüüri. Tehtud on ka kõrghaljastusega seotud hooldustöid.
Taheva vallavanem Monika Rogenbaum (35) oli see, kes tegi vajaliku organiseerimistöö: kogus annetusi, kirjutas projekte, suhtles muinsuskaitsega jne. Tema sõnul oli kalmistu korrastamine päris raske ettevõtmine. Bürokraatiat olevat palju ning erinevad ametiasutused esitavat mõnigi kord vastukäivaid nõudmisi.

Kogukonna ühistöö
Tulemus paistab siiski vaeva väärt olevat, sest kalmistu näeb tõepoolest kena välja. Oma panuse sellele on lisaks ehitusmeestele, arboristidele ja kalmistuvahile andnud ka kohalikud inimesed, kes usinalt lähedaste haudade eest hoolt kannavad. Rogenbaumi sõnul käib temagi kalmistul sageli tööd tegemas. Et siin puhkab ka tema tütar, on vallavanemale väga oluline, et kogu surnuaed kena välja näeks. Neid, kes kümneid hauaplatse korras hoiavad, olevat aga teisigi.
Auhindajad tõstsid esile sedagi, et töö kalmistu kordategemisel on olnud «kogukonda siduv ja pärandit kaitsev». Mida see võiks tähendada? Vallavanem selgitab, et paljud kohalikest andsid kalmistu korrastamiseks oma tööpanuse. Töödeks vajaminev raha koguti aga eraannetustena, mis hiljem küll projektitoetuste kaudu kompenseeriti.
Panustasid nii kohalikud elanikud kui need, kelle juured siitkandist pärit. Formaalselt kogudusele kuuluva kalmistu korrastamine on niisiis olnud terve kogukonna mureks. Aitavad ka kihelkonna vallavalitsused – kalmistuvaht on Taheva valla palgal ning Mõniste valdki toetab rahaliselt.
Millist rolli mängib aga kirik kogukonna elus? Vallavanem, kes ise kuulub Hargla koguduse juhatusse, nendib, et jumalateenistustel käib rahvast väga vähe, suurtel pühadel küll veidi rohkem. Samas peavad kohalikud kirikust lugu ning tulevad kogudusele meelsasti appi, kui talgulisi vaja.

Tunnustus on tähtis
1998. aastast alates on vaid üksikud EELK kogudused leidnud kodukaunistamiskonkurssidel äramärkimist. Mis puudutab kalmistuid, siis neidki on seni ainult kuuel korral esile tõstetud. Vallavanem Rogenbaum leiab siiski, et küllap on Eestimaal teisigi surnuaedasid, mis sama ilusasti korda tehtud, kuid need pole laiemalt teada. Taheva vallavalitsus esitas aga Hargla kalmistu kodukaunistamise konkursile just seetõttu, et inimesed, kes selle korrastamisse nii palju panustanud on, väärivad tema meelest tunnustust.
Ja tänu sellele oli ka EELK esindatud 23. augustil Narvas, kus vabariigi president kodukaunistamise aastaauhinnad üle andis.
Rain Soosaar

Pildigalerii:

Hargla kalmistu kordatehtud piirdemüür ja väravaehitis.