Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Ühiselt kultuuriväärtusi kaitsmas

/ Autor: / Rubriik: Elu ja Inimesed / Number:  /

Salumäe110. aprillil toimus muinsuskaitseametis EELK ja Eesti Vabariigi valitsuse kultuurikomisjoni istung.

Tegemist on kiriku ja valitsuse ühiskomisjoni alakomisjoniga, mis tegeleb peamiselt muinsuskaitse ja kultuuriväärtuste säilimise küsimustega. EELKd esindasid seekordsel kohtumisel piiskop Tiit Salumäe (pildil) ja Ülle Keel.
Tiit Salumäe ütles Eesti Kirikule, et muu hulgas käsitleti koosolekul 1. mail kehtima hakkava muinsuskaitseseadusega seonduvat. Tema hinnangul on uus seadus meie pühakodadele pigem positiivse mõjuga.
Näiteks on kavas mitmeid seni keerulisi protseduure lihtsustada. Muinsuskaitseamet korraldab uue seaduse tutvustamiseks kõikides maakondades õppepäevi, millest piiskop soovitab koguduste esindajatel osa võtta. Lähem info on ameti kodulehel www.muinas.ee.
Teiseks olid arutuse all orelite muinsuskaitse alla võtmise võimalused. Salumäe selgitab, et siiani on kaitse all ainult orelite prospektid, ent vaja oleks tagada ka muusikainstrumentide endi säilimine. „See ei peaks olema takistuseks nende orelite kasutamisele,“ kinnitab ta. „Vastupidi, me peaksime orelite kasutamist laiendama.“ Küll aga oleks vaja reguleerida nende remontimist.
Kolmandaks teemaks oli kirikusse uute vitraažide soetamisega seonduv. Nagu kirjutasime oma lehes mullu 12. detsembril, oleks sel puhul otstarbekas konsulteerida muinsuskaitseametiga, et vältida ebasobivast kujundusest ja tehnilisest lahendusest tuleneda võivaid probleeme.
Juba enne tööde algust peaks kavandi kooskõlastama EELK kultuuriväärtuste komisjoniga. Piiskop Salumäe sõnul on tänavu koostöös muinsuskaitseametiga kavas korraldada ka vitraažiteemaline sümpoosion.
Rain Soosaar