14. mai: apostel Mattiase päev

/ Autor: , / Rubriik: Kirikukalender, Pühad / Number:  /

Apostel Mattiase päeval ehk madisepäeval meenutatakse Jeesuse kaheteistkümnendat jüngrit Mattiast, kes valiti äraandja Juudas Iskarioti asemel apostliks.

Mattias käis igal võimalusel kuulamas Jeesuse avalikke kõnesid ning oli tunnistajaks mitmetele tema imetegudele. Pärast Jeesuse taevasseminemist naasis Mattias koos jüngritega majja, kus oli aset leidnud viimane õhtusöömaaeg, ning seal valiti ta apostlite sekka.

Lääne kirikutraditsiooni järgi õpetas Mattias aastaid Juudamaal ja teistel aladel. Kuid tema kuulutustöö ärritas tõsiusklikke juute väga ning 63. aastal võeti ta Jeruusalemmas kinni ja taheti kividega surnuks visata. Üks rooma sõdur oli ta aga piinarikkast surmast päästnud, lüües talle kirvega pähe.

Eesti Kirik vahendab koostöös Tallinna Toompea Kaarli kogudusega videoid, mis selgitavad väiksemate kirikupühade ja mälestuspäevade sisu läbi terve kirikuaasta. Kirikuaastat tutvustab Kaarli koguduse abiõpetaja Kaisa Kirikal. Video on salvestatud aastal 2022 ja selle filmis ning monteeris Urmo Treisalt.