Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

20 aastat kirjavahetust on kõigile lugeda

/ Autor: / Rubriik: Elu ja Inimesed / Number:  /

 Villem Reimani kolleegium ja Tarmo Piir koostöös kirjastusega Ilmamaa on välja andnud Villem Reimani ja Jakob Hurda kirjavahetuse aastatest 1884–1904.
See on huvitav lugemispala just Eesti Vabariigi sünnipäeva ja Villem Reimani sünniaastapäeva (snd 9. märtsil, vkj 25. veebruaril 1861) eel.
Kirjad algavad ajast, mil Villem Reiman on 23aastane teoloogiatudeng ja soovib leida enese ülalpidamiseks kodukoolmeistri kohta ning saadab palvekirja tolleks ajaks Peterburi Jaani kogudust teenima asunud Jakob Hurdale (22.7.1839–13.1.1907).
Kolmandast kirjast, saadetud mõni aasta hiljem, saame teada, et Reimanile pärast kaelamurdvaid katsumusi ja higist voolavaid hirmutunde lahkelt avatakse Aleksander Mohrfeldti kodu uks. Viimane oli teatavasti Jakob Hurda väimees.
Samas palub Reiman Hurda oma mentoriks, kelle poole ta on lapsepõlvest vaadanud.
Nende 108 kirja kaudu avaldub kahe mehe isiklik elu, ühiskondlikud suhted, hinnangud kaasaegsetele.
Lisaks on neis küsimusi keeleteemadel, nende kaudu saame aimu kahe mehe laiahaardelisest tööst eesti rahva hariduse tõstmisel, kultuuri väärtustamisel, eesti soost kirikuõpetajate kaitsel, sest enamasti eelistasid mõisnikud sel ametikohal ikka veel näha mõnd sakslast.
Kirjavahetuse kaudu rullub lahti tee, mida vaevaliselt, aga järjekindlalt käidi oma rahvuse väärtustamisel. Kirjad lõpevad 1904. aastal, paar aastat enne Hurda surma. Viimaseks teateks on Jakob Hurda dateerimata postkaart tekstiga: «Jumala suurt armu ja kõrget kaitsmist soovib raskel ajal Sinu truu J. H.»
Enne oma surma Eesti autonoomia idee välja käinud Villem Reiman vabariigi sündi enam ei näinud, sinnamaani kulus veel kaheksa kuud.
Rita Puidet