Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Ahvenamaal tähistati Eesti Vabariigi 100. aastapäeva

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Mariehamni raamatukogus peeti Eesti Vabariigi sünnipäevapidu.
Janne Kütimaa

Ahvenamaa pealinna Marie­hamni raamatukogu ees oli heisatud 27. jaanuaril sinimustvalge lipp. Ahvenamaa oli katnud eestimaalastele ja kohalikele peolaua.

Avasõnad ütles Eesti aukonsul Ahvenamaal Johan Eriksson, kes oli kogu ettevõtmise initsiaator. Peakõne pidas Rootsi peakonsul Mariehamnis Olof Ehrenkrona, kes tegi ülevaate ajaloost rootsi ajast tänapäevani ja mainis, et tänavu tähistatakse ka 30 aastat tagasi alguse saanud rahumeelse revolutsiooni aastapäeva.
Eesti saatkonda Helsingis esindasid asejuht Vahur Soosaar ja kultuurinõunik Anu Kippasto. Üritusel osalesid ka Mariehamni linna esindaja Nina Lindfors, Ahvenamaa maakonna juhatuse esindaja minister Tony Asumaa ja Ahvenamaa parlamendi esindaja Harry Jansson. Eesti rahvushümni esitas saareriigi populaar­seim hääl Therese Karlsson.
Ansambel Strand…Rand, kes on säilitanud eesti-rootsi kultuuripärandit, andis peol kaasahaarava kontserdi. Lisaks põhituumikusse kuuluvatele Sofia Joonsile ja Meelika Hainsoole musitseerisid ansambli koosseisus ka Mall Ney ning Robert Jürjendal. Lastele oli kogu ürituse vältel avatud Leiutajateküla Lotte töötuba. Kohalolijad said osa toidulauast maitsvate Eesti suupistetega nagu kiluvõileivad, juustu-vorsti snäkid, küpsisetort, kamavaht, Värska vesi jpm.
Viimaks näidati filmi „Kadunud kodumaa“ („Det försvunna landskapet“), milles režissöör Sebastian Gylling on jäädvustanud rootsi vähemusrahvust Eestis. Filmis oli palju huvitavaid ja uudseid fakte nii eestlaste kui ahvenamaalaste jaoks. Ürituse kohta tundis lisaks päevalehtedele huvi ka kohalik raadio, kellele intervjuu andsid Eesti aukonsul, Strand…Rand ning pidupäeva korraldajad Merilii Kalvik ja Helen Talviste.
Meele teeb rõõmsaks, et aastapäeva tähistati kohalikul initsiatiivil. Oleme eestlastena Ahvenamaal märgatud ja hinnatud. Üritus oli külalislahke märk hoolivusest ning sellel osales üle 200 inimese.
Loodan, et Eesti Vabariigi aastapäeva tähistamine saab Ahvenamaal traditsiooniks. Olgu õnnistatud Eesti Vabariik ja mereülesed sidemed. Ei ole üksi ükski maa!
Janne Kütimaa