Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Ameerikas elavad eestlased kogunesid Inglitelinna

/ Autor: / Rubriik: Uudis, Uudised / Number:  /

Laupäeval, 27. aprillil kogunes Los Angelese Eesti Majja rohkearvuline eestlaskond, et pidada USA I praostkonna sinodikoosolekut.
Saabuti tuhandete miilide kauguselt juba päev varem kõikjalt Ameerika Ühendriikidest: New Yorgist, Lakewoodist, Portlandist, Bergen Countyst, Baltimorest ja Hamiltonist Kanadast.
Los Angelese koguduse esimees Heino Nurmberg ütles oma avatervituses muu hulgas, et seekordne sinod on ajalooline, sest see toimub esmakordselt meie linnas, Inglitelinnas.
Sinodi avapalvuse ütles õpetaja Jüri Pallo, järgnesid tervitused koguduste esindajailt. Tervitusi ütlesid praost Thomas Vaga, õp Hannes Aasa, kes andis edasi ka õnnistussoovid peapiiskop Udo Petersoolt; Bruno Laan, Nelli Vahter, Aime Kiibits, Helgi Tarmo, Endel Jaska, Helmut Kalmann ja õp Heino Nurk, kes kõik tõid oma kogudustelt tervitus- ja õnnistussoove.
Koosviibijad kuulasid praost Thomas Vaga aruannet ning ettekannet Lähis-Ida sündmuste ajaloolisest ja usulisest aspektist. Teoloogiaüliõpilane Nelli Vahter kõneles tööst tänavalastega Tallinna Peeteli koguduses.
Abipraost Valdeko Kangro oli avaldanud soovi kõrge ea tõttu ametist loobuda. Sinod avaldas talle tänu ja andis praost emeerituse austava tiitli. Abipraosti kohusetäitjaks valiti Jüri Pallo.
Sinodi lõpujumalateenistusel teenisid praost Thomas Vaga, jutlustas Heino Nurk, kaasa teenisid Hannes Aasa, Nelli Vahter ja Jüri Pallo.
Pärast jumalateenistust sõitsid sinodisaadikud külla emeriitõpetaja Rein Neggole, kes koos abikaasa Ilse ning tütre Tiiu ja poja Raivoga kõiki vastu võtsid.
E.E.L.K. praostkonnad loodi USAs aastal 1953, kirjutab õpetaja emeeritus Rein Neggo oma mälestustes. Ta meenutab, et praostkondade organiseerijateks määras kirikuvalitsus New Yorgi Pauluse koguduse õpetaja Aleksander Hinno (I praostkond) ja Chicago koguduse õpetaja Valter Viksi (Chicago praostkond).
Los Angelese kogudus otsustas ühineda USA esimese praostkonnaga, otsuse kinnitas piiskop 21. detsembril 1953. Sinodikoosolekud toimusid regulaarselt New Yorgis ning Lakewoodis. Traditsiooniks kujunes kokku tulla igal aastal nädal pärast ülestõusmispühi. Los Angelese kogudust esindasid neil sinoditel koguduse hooldajaõpetaja praost A. Hinno (aastail 1955– 1966), õpetaja Rein Neggo aga aastast 1967 kuni sinodi asukoha üleviimiseni Lakewoodi.
Jüri Pallo