Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Arvamusfestival tuleb taas

/ Autor: / Rubriik: Uudis / Number:  /

Juba ülehomme (reedel, 12. aug) kogunetakse kümnendat korda Paidesse kuulama ja arutama ühiskonda puudutavaid teemasid. Praeguses maailmas ju probleemidest puudust ei ole ja üheskoos püütakse festivali kaudu iseendast ja maailmast luua parem arusaam. Kaasa rääkida saab välispoliitika, kliima- ja sotsiaalküsimustes – kui vaid mõnda nimetada. Üha enam puudutab üldsust, aga ennekõike ehk tervishoiutöötajaid, sõjapõgenikke, kodumaa kaitsjaid jne, ka hingehoid. 

Seepärast korraldab Eesti Kirikute Nõukogu festivali esimesel päeval, reedel, vaimse tervise alal töötoa teemal „Kelle hing vajab hoidmist?“. Arutelus osalevad sotsiaalministeeriumi nõunik-peakaplan Katri Aaslav-Tepandi, kaitseväe peakaplan Ago Lilleorg ning pereterapeut ja psühholoog Karmen Maikalu ning arutelu juhib eetikaõppejõud ja pastor Meego Remmel.

Ago Lilleorg ütleb, et sõduri motivatsiooni mõjutab see, kuidas tema hingeliste ja vaimsete vajaduste eest hoolt kantakse. Seepärast on kaitseväe struktuuris toetusteenuste keskus, mille koosseisu kuuluvad sotsiaalteenistus, psühholoogiateenistus ja kaplaniteenistus. Viimase roll ongi pakkuda sõduritele hingehoidu. Kaitseväe üksused satuvad vahel teenistuse tõttu oluliselt keerulisematesse olukordadesse, kui me tsiviilelus ette kujutame. Samal ajal ei ole tema hinnangul varem olnud sellist toetust sõdurile nagu praegu. Igaüks leiab endale sobiva toetuse, kui ta seda soovib, kinnitab Lilleorg.

Kaplan pakub sõdurile toetavat vestlust, lähtudes abivajaja konkreetsest vajadusest ja usulistest veendumustest. Soovi korral võib see täiendavalt sisaldada palvet, pihti, armulauda jne. Teenistuse jooksul tuleb ette olukordi, kus sõdur, kes on harjunud kirikus käima, ei pääse oma kodukiriku jumalateenistusele. Nii saab kaplan lisaks hingehoiule pakkuda vaimulikku tuge läbi talle oma kodukiriku poolt antud meelevalla jagada Jumala armu vahendeid, selgitab peakaplan. Kaplaniteenistusest lähemalt saab kuulda juba arvamusfestivalil.