Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Eesti orelimuusika grand old man

/ Autor: / Rubriik: Uudis / Number:  /

Rolf Uusvälja panus Eesti kultuurilukku on olnud hindamatu.  Arhiiv15. septembril möödus 80 aastat organist Rolf Uusvälja (1930–2005) sünnist.
Noore muusiku esimene iseseisev oreliõhtu oli Estonia kontserdisaalis 1959. aasta jaanuaris. Oma viimase kontserdi andis maestro 2005. aasta 15. mail Tartu Peetri kirikus, võideldes raske haigusega, mis viis ta meie hulgast 11. juunil.
Rolf Uusvälja on kõrgelt hinnanud helilooja Arvo Pärt. Tema meenutuse toome ära Rolf Uusvälja õe Els Himma loal.
«Eesti «orelipatriarhi» Hugo Lepnurme kõrval on Rolf Uusväli Eesti kõigi aegade tuntuima ja produktiivseima kontsertorganistina läinud eesti muusika ajalukku. Imetlust väärib tema repertuaari haare ja loendamatud esinemised põhiliselt kunagise Nõukogude Liidu saalides, arvestades, et riigipiir oli tema jaoks tol ajal suletud. Juba üksnes arvud – üle 1000 kontserdi ja ligikaudu 40 LPd, kõnelevad iseenda eest ja annavad ettekujutuse tema loomingulisest mastaabist. Orelit ja orelimuusikat seostati nõukogude ajal otseselt kirikuga, mis oli võimude silmis põlu all. Seetõttu ei olnud organisti elu tol ajal sugugi kerge, eriti veel sellisele kompromissitule hingele, nagu Rolf seda oli. Tundsin teda väga hästi. Töötasime aastaid koos Eesti Raadios – tema muusikatoimetajana ja mina helirežissöörina.  
On nii ilmne, et Rolf Uusvälja loominguline pärand väärib suuremat tähelepanu ja hindamist. Minu südamesoov oleks, et see väike meenutus aitaks inimestel kinnitada meie kultuuripärandit ning et ei unustataks neid, kes midagi tõeliselt suurt on korda saatnud. Arvo Pärt» Rolf Uusväli töötas hinnatud konsultandina 1990ndatest kaasa ka kirikumuusika liidu orelikomisjonis. Liidu juhatuse esimees Toomas Mäeväli meenutab maestrot kui oma ala absoluutset asjatundjat, kellega oli hea koostöö.
Eesti Kirik