Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Eesti ühiskond Kanadas on peo ootel

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Toronto eestlased tähistavad aprilli teisel nädalavahetusel üht olulist sündmust sealses elus – 50 aastat tagasi avati suurlinnas Eesti Maja.  
Toronto Eesti Maja kodulehel Internetis on kirjutatud, et «Eesti Maja on meie ühiskonna süda ja tegevuse keskus». Ja seda on ta olnud poolsada aastat, millest annab tunnistust ka juubelialbum «Eesti Maja Torontos 1960–2000».
Tähtpäeva puhul toimub tantsuõhtu, rahvapidu, pidulik aktus ja oikumeeniline jumalateenistus.
Pärast II maailmasõda rändas tuhandeid eestlasi Kanadasse. Torontos hinnati eestlaste arvuks 10 000. Aastal 1950 loodi organisatsioon Eesti Maja, mille esimeseks esimeheks oli Eesti Vabariigi konsul Johannes Markus.
Kümme aastat hiljem osteti Broadview’ tänavale 1891. aastal ehitatud Chester Hilli koolimaja, mis 1963. aastal sai esimese juurdeehituse uue suure saali ja klassitubadega. Kohe maja ostmise järel hakkas seal tegutsema eesti kool, samuti meeskoor.
Sellesse ritta kuuluvad veel soomepoisid, aiandushuvilised, pensionärid, maleklubi, kunstnikud, teatriring jne. Suurepärane kohtumispaik on sealne restoran.
Kui samasse majja asus ka Eesti Vabariigi aupeakonsul, tuli taas mõelda juurdeehitusele. 1976. aastal tähistatigi teise juurdeehituse valmimist, selle käigus sai maja moodsa välisfassaadi. Viis aastat tagasi aga rõõmustati uue Estonia klaveri üle ning uuendati maja suurt saali.
Kõik see annab suurepärase võimaluse pidada majas tegutsevate koolide aktusi, konsulaadi vastuvõtte, tähistada rahvuslikke tähtpäevi.
Rita Puidet