Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Haapsalus tuleb erakordne etendus

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Marko Putkonen ja Suvi af Hällström loovad Martin Lutherist ja tema Katharinast inimliku ja kaasahaarava rolli.
Internet

Sel laupäeval etendatakse Haapsalus muusikalist draamat usuisa Martin Lu­theri ja tema abikaasa Katharina elust.

Möödunud aastal õppis Haapsalu toomkoor osi Tuovi Putkoneni loodud muusikalisest draamast ja osales selle ettekandel Soomes Loviisa sõpruskoguduses. Koguduse organisti ja toomkoori juhi Lia Salumäe sõnul oli tervik sedavõrd muljetavaldav, et tõi pisara silma. Ja Haapsalu kogudus tegi sõpradele ettepaneku tuua etendus Eestisse. Kutse võeti vastu ja nii saab suure töö tulemusest osa ka siinpool lahte.
Kui esteetilises mõttes võiks kahelda ühe koguduse võimekuses, siis võib kinnitada, et kellelgi ei tule pettuda. Etenduses on kasutatud Lutheri koraale Johann Sebas­tian Bachi seades ja Heinrich Schützi motetti kooridele ning renessansiaegset instrumentaalmuusikat. Martin Lutheri rollis kuuleb Soome üht tuntumat bassi Marko Putkoneni, kes on õppinud Sibeliuse akadeemias ja Zürichi muusikakõrgkoolis. Etenduses saab kuulda teda ka jutlust pidamas.
Draama muusika on seadnud ja Katharina von Bora rollis astub üles Loviisa koguduse kantor Suvi af Hällström, Mikael Agricola osatäitja on Karl af Hällst­röm. Etendusest ei puudu ka Lutheri lapsed, tema ema ja muud tegelased. Võimsust lisavad koorid: Loviisa oratooriumikoor, mille moodustavad koguduse ja linna koor, ning Haapsalu toomkoor. Kaasa teeb muidugi saateansambel, näha saab põnevaid ajastukohaseid kostüüme, etendusele on teinud koreograafia Titta Tunkkari.
Lia Salumäe kinnitab, et etenduse kaudu muutub lähedasemaks nii ajalugu muutnud reformatsiooni kui ka kahe inimese armastuse lugu. „Etendus maalib kuulaja ette elava pildi Martin Lutherist kui usupuhastajast, reformaatorist, aga ka armastavast abikaasast ja hoolivast isast,“ sõnab Salumäe.
Muusikaline draama valmiski reformatsiooni 500. aastapäevaks ja see kanti möödunud aastal Loviisa kirikus ette Martin Lutheri sünniaastapäeval 10. novembril. Viimast fakti on silmas peetud ka seekord. Etendus algab Haapsalu toomkirikus kell 19 ja sissepääs etendusele on vaba annetusega.
Rita Puidet