Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Hea algus koostööle

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Kirikute nõukogu innustab kogudusi ja kohalikke omavalitsusi koostööle.
Kevad on suurpuhastuse aeg, mil asutused, koolid, talumajapidamised ja kortermajade elanikud puhastavad ümbritsevat elu- ja töökeskkonda. Traditsiooniliselt toimuvad talgute korras heakorrastuspäevad ka pühakodades ja nende ümbruses, et ühiselt kiriku ümbrus kenaks muuta.
Tänavu on Eesti Kirikute Nõukogu (EKN) «Teeliste kiriku» projekti raames võtnud nõuks kogudustele appi tõtata, et heakorrastuspäev kiriku juures kohaliku valla elanike ja eriti koolinoorte toel võiks muutuda meeldivaks ja oodatud sündmuseks.
Koostööle suunatud projekt
Kirikute nõukogu eestvedamisel ja Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse (EAS) kohaliku omaalgatusprogrammi toel ilmub mai viimasel nädalal kogumik «Teeliste kirikud 2003», milles tutvustatakse Eesti kirikuid, kirikute suviseid lahtiolekuaegu ning seal toimuvat.
Et «Teeliste kiriku» projekti toetab Regionaalarengu Agentuur veidi rohkem kui 100 000 krooniga, tuleb kirikute nõukogul aidata korraldada ja teavitada kohalikke omavalitsusi heakorrastuspäevadest maakonna kiriklates ja surnuaedades. Eesmärk on tõhustada kirikute ja kohalike omavalituste koostööd.
«On kogudusi, kellel on pikaajaline meeldiv koostöö kohaliku omavalitsusega. Samas on piirkondi, kus suhe on passiivne,» sõnab «Teeliste kiriku» projektijuht Sirli Tooming, kelle arvates ei saa koostöö toimuda üleöö. «Suhte loomist tuleb alustada samm-sammult.»
Suurepärane põhjus koostööks võikski olla ühine huvi korrastada ja hoida koduümbrust. Kuigi enamus kogudusi saab hakkama oma nappide jõudude ja ressurssidega, on vajadused paiguti erinevad. Ei teeks paha, kui vald abistaks kasvõi prügiveoga või pakuks talgulistele tassi teed, mis aitaks luua osadust ja muuta päeva meeldivamaks.
Kirik on valla visiitkaart
Väga hea koostöö on näiteks Paistu Maarja koguduse ja vallavalitsuse vahel, kus heakorrastustalgutele otsis abikäsi vallavanem ise. Lisaks olid heakorrastuspäevale kaasatud nii koguduse liikmed kui ka kohalikud koolilapsed, kes tulid meeleldi appi. Heakorrastuspäeval riisuti pargis lehti, koguti prahti ning korrastati kiviaeda. «Selles osas aitab meid Paistu vallavalitsus küll palju,» sõnas koguduse õpetaja Raivo Asuküla ja lisas, et vald hindab koostööd kirikuga, sest kirik on Paistu visiitkaart.
Regionaalarengu Agentuuri toetus katab teatmiku «Teeliste kirikud» kirjastus-, trüki- ja levitamiskulud. Kogumik sisaldab andmeid umbes 130 kogudusest ja kirikust, trükiarv on 15 000 eksemplari ja seda levitatakse koguduste, turismiinfokeskuste ja bensiinijaamade vahendusel. Teatmikku koostavad EKNi ja EELK Konsistooriumi töötajad. Kõigile huvilistele peaks teatmik olema kättesaadav 1. juunist.
Erle Iher