Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

In memoriam

/ Autor: / Rubriik: Teated / Number:  /

Edgar August Heinsoo
8.6.1913 – 13.3.2006


Edgar August Heinsoo

Möödunud esmaspäeval, 13. märtsil suri Torontos praost emeeritus Edgar Heinsoo, Eesti Kiriku kauaaegne sõber.
Edgar Heinsoo sündis 8. juunil 1913 Harjumaal Kõnnu vallas Valgejõel kaupmehe pojana. Pärast õpinguid kohalikus algkoolis ja Tallinna Reaalkoolis ning sõjaväeteenistust ja velskrite kursust kaitseväe haiglas asus ta 1936 õppima Tartu Ülikooli õigusteaduskonnas.
1941 mobiliseeriti Heinsoo sõjaväkke, Venemaalt õnnestus tal tänu soodsale juhusele tagasi pöörduda 1943. aastal. Ta siirdus pagulasena Saksamaale, töötas Prantsuse armee okupatsioonivalitsuse juures Württembergis, osutades Punase Risti aktiivse liikmena abi eestlastest sõjavangidele.
1949. aastal asus ta abikaasaga Kanadasse Montreali, kus töötas Dominion Glas Co juures juhtivatel ametikohtadel. Ta lõpetas Loyola kolledži matemaatika erialal. Jäänud 1978 pensionile, asutas ta kindlustusalase konsultatsioonibüroo. Ta tegutses ka Montreali Jaani koguduse sekretäri, abiesimehe ja esimehena. Abikaasa surm ja üha suurenev huvi usuküsimuste vastu viisid ta taas koolipinki: 1982 lõpetas Edgar Heinsoo edukalt McGilli Ülikooli usuteaduskonna.
Aastatel 1982–1988 oli Edgar Heinsoo Toronto Peetri koguduse õpetaja, 1992–1997 täitis ta Kanada praostkonna praosti ametikohuseid. Pikaajaliste ja väljapaistvate teenete eest kirikliku tegevuse organiseerimisel ja edendamisel omistati talle  E.E.L.K. kõrgeim autasu – kuldrist.
Praost emeeritus Edgar Heinsoo on tegutsenud ka õppejõu ja teadlasena: seitse aastat pidas ta loenguid Toronto Usuteaduse Instituudis, ta on olnud Tartu Ülikooli usuteaduskonna, Usuteaduse Instituudi ja Tartu Teoloogia Akadeemia külalisõppejõud. Ta on avaldanud raamatud «Usk ja teadus», «Maailma tuleviku seitse tähtsamat sündmust», «Usuga seotud küsimused ja vastused», «Püha Vaimu jumalikkus» ning «Kümme jutlust». Ta oli Eesti Üliõpilaste Seltsi kauaaegne liige ja aastast 1995 seltsi auvilistlane.
EK