Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Iseseisvuspäev kulmineerub sel aastal Narvas

/ Autor: / Rubriik: Määratlemata / Number:  /

Vabariigi aastapäeva tähtüritused toimuvad sel aastal Ida-Virumaal: kaitsejõudude paraad ja jumalateenistus piirilinnas Narvas ning presidendi vastuvõtt Jõhvi kontserdimajas.
Kui traditsiooniliselt on iseseisvuspäeva põhiürituste toimumispaigaks olnud Tallinn, siis president Toomas Hendrik Ilves on rõhuasetuse pealinnast välja suunanud ning nii toimus paraad ja vastuvõtt üle-eelmisel aastal Tartus ja eelmisel Pärnus. Sel aastal langes valik Narvale. President on kinnitanud, et Narvas on peokohana suurepärased võimalused ja tema eesmärk on viia vabariigi aastapäev kõikjale Eestisse.
Pidupäev algab päikesetõusu ajal kell 7.18 lipu heiskamisega Narva linnuse torni ja jätkub pärgade asetamisega Vabadussõja mälestusmärgi jalamile Narva garnisoni kalmistul Siivertsis. Kohal viibivad president Ilves, peaminister Andrus Ansip ja teised kõrged riigiametnikud.
Jumalateenistus Aleksandri Suurkirikus algab kell 10, aga koguduse õpetaja Villu Jürjo palub linnarahval kohale tulla pool tundi varem. Õpetaja sõnul on iseseisvuspäeva jumalateenistuse korraldamine koguduse jaoks justkui eksam. Kõige suuremaks probleemiks on saada kirik soojaks. Samas on see suurepärane võimalus näidata oma pühakoda – jumalateenistusele on kutsutud kogu diplomaatiline korpus.
Jutlustab peapiiskop Andres Põder, kaasa teenivad piiskop Philippe Jourdan ja peapiiskop Peter Zurbriggen (RKK), metropoliit Kornelius ja Narva Issanda Ülestõusmise peakiriku diakon Andrei Kilin (MPEÕK), kohalikud õpetajad Oleg Sevastjanov ja Villu Jürjo. Jumalateenistusele lisavad pidulikkust keelpilliansambel ning laste- ja noortekoor Tuuliki Jürjo juhatusel. 
Tund aega hiljem saab vaadata Peetri platsil Eesti kaitsejõudude paraadi, mis peaks nii kohaletoodava tehnika kui ka sõjaväelaste hulga poolest olema senistest suurim.
Pidulik kontsert ja president Toomas Hendrik Ilvese ja proua Evelin Ilvese vastuvõtt leiab aset Jõhvi kontserdimajas. Programmi, mille ühendavaks motiiviks on erinevad kultuurikihid, on kokku pannud Rakvere teatri peanäitejuht Üllar Saaremäe.
«Kui vaatame Virumaa pankrannikut, siis näeme siin mitut kihti: on paekivi-, liivakivi- ja põlevkivikiht. Sama näeme ka Virumaa inimeste seas, siin on segunenud eesti ja vene kultuurikiht, pärimuskultuur ja popkultuur,» on oma ideed selgitanud kontserdi lavastaja. Kõik lavale astuvad artistid on pärit Virumaalt või Virumaaga seotud.
Samal ajal toimub TÜ Narva kolledži eestvõttel linnarahvale pidu Narva linnuses, 23. veebruaril saab aga Narvas osa kahest Eesti riigile pühendatud kontserdist.
Esmaspäeval, 23. veebruaril asetatakse Tallinnas pärgi Eesti riigitegelaste haudadele Metsakalmistul, peaminister annab üle riigi teadus- ja kultuuripreemiaid ning president riiklikke teenetemärke. Nagu tavaks, heisatakse 24. veebruari hommikul riigilipp pidulikult Pika Hermanni torni, kõneleb riigikogu esimees Ene Ergma.

Rita Puidet