Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Issanda käest on see tulnud

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

30. novembrist alates on Saaremaa ühe uue pühakoja võrra rikkam – Sõmera hooldekodu sai kiriku.
Pühitsemistalituse viis läbi Saarte praosti kt Veiko Vihuri, kaasa teenisid praost emer. Kirsti-Maija Paananen, praost emer. Elmar Reinsoo, Kihelkonna ja Kärla koguduste õpetaja Rene Reinsoo ja Sõmera hooldekodu vaimulik Mehis Pupart.
Vähem kui kaks aastat tagasi ei oleks keegi julgenud uskuda, et selline asi üldse võimalikuks osutub. Siis osati selle eest ainult palvetada, aga Jumal võttis palveid kiiresti kuulda.
2001. aasta märtsi alguses tulid Sõmera hooldekodusse külla Soome Vaalijala hooldekeskuse kauaaegne vaimulik, praost emeeritus Kirsti-Maija Paananen ja Jäppila koguduse liige Mari Moilanen. Nad tulid välja mõttega, et ka Sõmera hooldekodul võiks olla oma kirik. Siin toimusid regulaarselt jumalateenistused, millest võttis osa küllalt palju inimesi, aga puudus sobiv ruum. Idee elluviimise alustuseks oli neil välja pakkuda 5000 Eesti krooni, mille olid kogunud Jäppila koguduse noored.
Sõmera hooldekodu oli lõpetamas klubihoone tagumises osas võimlemissaali ehitust. Korrus allpool olevale lagunenud spordisaalile ei osatud rakendust leida. Hooldekodu juhtkonnal tuli mõte pakkuda kiriku rajamiseks just seda saali.
Augustis alustas Pieksamäe linna- ja maakoguduste vabatahtlike rühm lammutus- ja ehitustöödega. Selleks ajaks oli ehituse algkapital tänu õpetaja Paanase eestvedamisele, juba üheksakordseks suurenenud.
Kohapeal organiseerisid kiriku ehitamist hooldekodu direktor dr Juhan Nemvalts ja asedirektor Margus Õunpuu, kes olid südamega asja juures.
Ehituse peamised rahastajad olid Kirsti-Maija Paananen ja Pieksamäe kogudused, Hollandi Kesk- ja Ida-Euroopa Fondide ühendus, eesotsas Piet Boerefijniga. Annetusi tuli ka Saaremaa Hooldekodude Abistamise Ühingult Soomest Nurmese linnast, Eberhardt von Tollilt ja Erik Grohmannilt Saksamaalt, EELK Saaremaa kogudustelt, paljudelt eraisikutelt Eestist ja Soomest, aga ka Sõmera hooldekodu elanikelt endilt.
Kirikut ehitas AS Lääne Ehitus, sisearhitektuuriline lahendus on Vello Liivilt, kiriku küljeseinal oleva tekstiili autor on kunstnik Sirppa-Leena Eloranta. 70 istekohaga kaunis kirik valmis novembri lõpuks, nii nagu oli planeeritud.
Kiriku pühitsemistalitusele kogunes rohkelt külalisi, teiste hulgas Pieksamäe ehitajad koos Kirsti-Maija Paananeniga, temalt pärineb ka idee nimetada uus kirik Laatsaruse nimega.
Pärast pühitsemistalitust peetud sõnavõttudes jagati kiidusõnu kõigile, kes kiriku valmimisele kaasa aitasid. Tahaks loota, et inimesed nii Sõmera hooldekodust kui ka selle ümbrusest leiavad tee pühakotta ja et Laatsaruse kirik saab kohaks, kus kõik, kes on vaevatud ja koormatud, hingamist leiavad.
Aile Pupart