Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Jämaja kogudus võõrustas sõpru

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

rootslased_jamajas1 copy copy
Anu Konks ja Henrik Broman allkirjastasid sõpruslepingu.

Saaremaa läänerannikul paikneval Jämaja kogudusel on head sõbrad mere taga.

Teadmistepäeva jumalateenistusel oli kohal sõpruskogudus Rootsist Höredast. Nende initsiatiivil allkirjastasid Saarte praostkonna Jämaja Kolmainu koguduse õpetaja Anu Konks ja Rootsi Kiriku Lõuna piiskopkonna Höreda koguduse õpetaja Henrik Broman sõpruskoguduste vahelise lepingu.

Suhted Rootsi ja Eesti vahel
Höreda ja Jämaja koguduse esimene kontakt loodi aastal 1991. Varasemad suhted seisnesid peamiselt abisaadetistes Rootsist põllumeestele, vanadele inimestele, orbudele, erivajadustega peredele, puudust kannatavatele peredele ja kirikule. Viimane suurem projekt oli Jämaja kirikule uue elektri­oreli jaoks raha kogumine ja selle Itaaliast toomine Jämaja kirikusse.
„Aastas korra on ikka meid meeles peetud sealse koguduse käsitööringi ja selle juhi Ann-Marie Törnvalli poolt. Meie eakaid on jõulude eel rõõmustatud või saadetud abivajajatele humanitaarabi. Oleme mõelnud minna Höreda kogudusele külla 2020. a kevadel,“ ütles Anu Konks.
Anu Konksu sõnul lepiti kokku, et kaks korda aastas vahetatakse jutlusi ja antakse kirjalikku informatsiooni oma koguduste elust, tihendatakse omavahelisi sidemeid ning läbikäimist.
Leping sedastab: „Sõpruslepinguga loodame üksteisele lähedasemaks saada läbi ühise palve. Soovime näidata et me kõik kuulume ühte ülemaailmsesse kirikusse. Sõpruslepinguga soovime võtta vastastikuse kohustuse õppida paremini tundma üksteise elu ja kultuuri. Kahe aasta pärast annavad sõprussidemetele hinnangu Jämaja ja Höreda koguduste esindajad ning teevad ettepanekud suhete jätkamiseks.“

Kõik oleme võrdsed
Teenistusel laulis Höreda koguduse koor. Koraale ja liturgiat mängis orelil organist Piia Veersalu. Rootsi külaliste seas oli kolm organisti, kellest Ruben Havsed mängis teenistusel orelipalu. Oreli kinkis Höreda kogudus Jämaja kirikule mõne aasta eest Cantate-pühapäeval.
Jutlustas Henrik Broman, kes rääkis kõigi inimeste ühtemoodi kohtlemisest. „Mulle on öeldud, et ärge tehke inimeste vahel vahet. Et me peame kõiki inimesi võrdselt kohtlema. Pole vahet, kas see on oma või võõramaalane. Ja ma nõustun, sest see kõlab mu kõrvus õigena. Ka Piiblis on palju kirjakohti, mis tuletavad meelde just seda reeglit.
Niisiis, see on ilmselgelt õige ja see on teema, millega tuleb meil iga päev tegelda. Ja me peame selle nimel pingutama. Sest seda on lihtne öelda ja isegi sellega nõustuda, kuid seda tõeks elada on hoopis raskem. Maailmas on nii palju püüniseid, nii palju kiusatusi selle täitmisel. Ja meie sees on nii palju tähelepanematust, mis muudab meid võimetuks tegema õigeid otsuseid. Kõik algab meie otsusest, et soovime kohelda kõiki inimesi ühtemoodi.“

Soomlaste abi kiriku ehitamisel
Soome sõpruskogudusel Luvias (on nüüd Erajoe koguduse all) käidi juunis külas. 13. septembril olid Saaremaal külas Luvia koguduse õpetaja praost Tapio Seppälä koos abikaasa Maija-Leenaga ja koguduse teise vaimuliku Ilona Koivistoga koos tema abikaasa Jarkko Kiveläga.
Anu Konksu sõnul on Tapio Seppälä olnud suuresti abiks rahaliselt toetamas Salme kirikumaja ehitust. „60. sünnipäeva kingitused palus ta teha rahaliselt oma pangakontole, summaks kogunes toona 100 000 krooni ja selle annetas ta Salmele kiriku ehituse toetamiseks. Sel suvel tähistas Tapio oma 70. sünnipäeva ja ka nüüd palus ta teha rahalised annetused. Kumbki Sõrve kogudus saab kirikuelu toetuseks 2300 eurot. Tahame anda sel päeval Tapiole üle EELK tänukirja ja Ilonale EELK koostöömedali.“
Nädalavahetusel tähistas Jämaja kogudus kiriku 155./410. aastapäeva. Anu Konks selgitab: „Esimene arv näitab aja möödumist remondist 1864, mil kirik sai tänapäevase ilme, arv 1609 on aga kiriku seinal asuval kiviplaadil, mis näitab meile ehk mitte kiriku täpset vanust, küll aga seda, et Jämaja kirik oluliselt vanem on.“
Jumalateenistusel mälestati Sõrvest sõja ajal sunniviisiliselt lahkuma pidanud sõrulasi ja neid, kes sellelt karmilt teelt koduranda enam kunagi tagasi ei pöördunud. Traditsiooniliselt mängis sel teenistusel orelit Jaan Vaidla, kes valiti aasta kirikumuusikuks.
Sirje Semm

Pildigalerii:

Laulab Höreda koguduse koor. 2 x Jämaja koguduse pildipank