Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Jumal rõõmsat andjat armastab

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Jüri Ehasalu.
Tiiu Pikkur

Jüri Ehasalu, kes pälvis tunnustusmedali instituudi pikaajalise ja silmapaistva toetamise eest, jagab omi mõtteid usuteaduse instituudist.

Minu arvates on usuteaduse instituut omas mõttes Eesti kõige usaldusväärsem ja akadeemiliselt kindlaim kõrgkool. Kui vaadata aega ligi 30 aastat tagasi, siis ajaloo ja muude ühiskonnateaduste valdkondades algas õppekavade tormiline ja fundamentaalne ümberkirjutamine – must kirjutati valgeks ja mis seni oli valge, see kirjutati mustaks, olgu need siis sõda ja sõjajärgne aeg, hinnangud eelmisele Eesti Vabariigile või kaugemgi minevik.
Usuteaduse instituut aga ei pidanud ei nõukogude ajal ega ka taasiseseisvunud Eesti vabariigi tingimustes oma õppekavades midagi muutma – nii nagu nad õpetasid jumalasõna ja pühakirja, nii said nad seda muutmatult ehk sama usaldusväärselt edasi teha. Sama kehtib ka õppejõudude kohta.
Olen kaugel sellest, et kedagi arvustada, ent minus ei ärata erilist usaldust niisugused õpetlased, kes nõukogude ajal olid humanitaarprofiiliga instituutide parteiorganisatsiooni sekretärid ja lippude ning tuulte muutudes ämbrite kaupa rammusat solki sellele minevikule kaela kallasid, et igal juhul uutes tuultes edasi purjetada. Küllap neil on selleks õigus, inimestel on vabadus oma seisukohti muuta ja öeldut ümber hinnata, aga minus need inimesed ülemäärast usaldust ei ärata.
Usuteaduse instituudi õppejõud, nii professuur kui õppejõudkond laiemalt, rääkisid nii enne kui ka pärast Eesti taasiseseisvumist sedasama juttu ja selles on nende akadeemiline kordumatus, unikaalsus, usaldusväärsus ja erilisus.
Mul on olnud tõesti hea meel oma võimaluste piires seda instituuti aineliselt toetada nii kiriku majandusnõukogu kauaaegse liikmena kui ka Evald Saagi nimelise toetusfondi juhatuse liikmena. See on olnud mulle heaks võimaluseks külvata sellisele põllule, millest ma näen väga vajalikku ja oodatud saaki kasvamas. Ma olen teinud seda alati sellest lihtsast põhimõttest lähtudes, et Jumal rõõmsat andjat armastab.
Tiiu Pikkur