Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Jüripäeval peetakse Torontos muusikaline jumalateenistus

/ Autor: / Rubriik: Määratlemata / Number:  /

Jüripäeval, 23. aprillil peetakse Toronto Vana-Andrese kirikus luterlik armulauaga jumalateenistus üksnes muusikas, kus liturgia traditsioonilised muusikalised osad on arranzeeritud ja sõnalised osad muusikasse seatud.

Arranzeerijaks ja muusikaseadjaks Mart Jaanson. «Taolist jumalateenistust on peetud Eestis juba neli korda: 2003. aastal Kolga-Jaani, 2004. aastal Tartu Jaani ja Nõo kirikus ning 2005. aastal osaliselt Tartu Jaani kiriku taasavamisel,» selgitab õpetaja Mart Jaanson, kes koos perega  elab ajutiselt Kanadas ja on oktoobrist Vana-Andrese koguduse teiseks õpetajaks.

Jumalateenistust hakati ette valmistama jaanuaris. «Toronto segakoor Ööbik koos lisajõududega harjutab seda iga nädal tund aega, meeskvartett asus tööle veidi hiljem.» Torontos peetakse sellist jumalateenistust esmakordselt.

Torontos teenivad E.E.L.K. peapiiskop Udo Petersoo, dirigent Asta Ballstadt, vaimulike kvartett (Mart Jaanson, Hannes Aasa ja Kalle Kadakas ning Toronto EAÕK koguduse vaimuliku abi Johannes Järvalt), segakoor, Nõo kiriku meesansambel ning külalised teistest Toronto kooridest ja ansamblitest ning organist Lembit Avesson.

Nõo lauljad ringreisil

Eeloleval neljapäeval asub Põhja-Ameerikasse kontsertturneele Nõo kiriku meesansambel. Lisaks muusikalisele jumalateenistusele Toronots antakse kontserte Ehatare ja Castleview hooldekodus ning esinetakse Tartu College’i bibliograafiaklubi loeng-kontserdil. Koos Toronto Peetri koguduse naisansambliga Helin antakse kontsert Toronto Eesti Maja kristallsaalis. Kavas on eesti ja maailma kooriklassikat, vaimulikku ja isamaalist muusikat.

26. aprillini reisib Nõo ansambel Kanadas, 27.–30. aprillini antakse kontserte Eesti saatkonnas, Hallowoodis ja USA I praostkonna sinodi jumalateenistusel Washingtonis.

Ansambel on Torontos Peetri koguduse kutsel, turnee tarvis on annetanud Eesti Lauljate Liit Põhja-Ameerikas, eesotsas Heikki Paaraga. Nõolasi on toetanud siinsed koguduseliikmed ja Kanada praostkond.

Staazikas kollektiiv

Nõo kiriku meesansambel asutati 1990. aastal ja algusest peale keskenduti eesti heliloojate vaimulikule lauluvarale. 1993. aastast asus ansamblit juhtima Margus Liiv. Ansambli erinevates koosseisudes on laulnud ligi 20 meest. Algkoosseisust alates on ansamblis tänini Mati Koonukõrb ja Margus Liiv (I tenor), Madis Kanarbik (bariton), Ingmar Laasimer ja Laurits Leedjärv (bass). 2003. aastal ühines lauljatega õpetaja Mart Jaanson. Ameerika reis pole sugugi esimene, juba 14 aastat tagasi käidi Soomes, viimastel aastatel on kontserte antud ka Rootsis ja Lätis.

Lea Jürgenstein