Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Kirik tahab olla ühendavaks jõuks

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Lundis tähistati Luterliku Maailmaliidu (LML) 60. aastapäeva, ühtaegu toimus ka luterlike kirikute juhtide konsultatsioon ja LMLi nõukogu koosolek.

LMLi nõukogu koosolekul ja aastapäeva tähistamisel oli osalejaid üle 500, nende seas 100 kirikujuhti. EELKd esindas kohtumisel peapiiskop Andres Põder.

Kirikujuhtide konsultatsioonil kõneles teiste seas endine Soome president ja ÜRO erisaadik Martti Ahtisaari, kes rõhutas eurooplaste ühist vastutust, et ajalugu ei kasutataks konfliktide esiletoomiseks, vaid selles nähtaks vahendit vastastikuse arusaamise saavutamisel. Sealjuures on ka kirikutel kanda oluline roll tagamaks, et ajalugu ei muudetaks ideoloogiliseks relvaks.

Vatikani esindajana tervitas Luterlikku Maailmaliitu kardinal Walter Kasper, kes tõi oma kõnes positiivsena esile Euroopa ühtsuses sisalduvat kultuurilist ja konfessionaalset paljusust ning avaldas arvamust, et Euroopa ei saa olla tsentraliseeritud riik, vaid ta peab kujunema kodanikukeskseks ühenduseks.

«Euroopa ei saa olla vaid nn kristlik klubi, kuid ta peab tunnetama ja tunnistama oma kristlikke juuri. Kui konfessionaalsed erimeelsused viisid killustumisele, siis oikumeeniline liikumine saab kaasa aidata liikumisel Euroopa ühtsuse poole,» ütles kardinal Kasper.

Peapiiskop Andres Põderi sõnul oli maailma luterlike kirikujuhtide aruteluteemadeks võitlus sotsiaalse õigluse nimel, demokraatia ja inimõiguste kaitse, nälja ja HIV/AIDSi leviku tõrjumine, perekonna tugevdamine, globaliseeruva maailma ja iseäranis Euroopa tulevik. Kirik on olnud ja tahab jätkuvalt olla selleks innustavaks ja ühendavaks jõuks, mille kaudu armastuse evangeelium inimeste elutegelikkuses nähtavaks saab. 

Indrek Vaino, peapiiskopi assistent