Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Kirikuaasta algas Rakveres

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Pühapäeval algasid Rakvere koguduste eestvõttel kuuendat korda terve nädala kestvad kirikupäevad, mis seekord kannavad pealkirja «Uues kuues».

Eesti keel võimaldab sageli huvitavaid sõnamänge, nii on ka seekordsete kirikupäevade pealkirjaga. Koguduste korraldatud uute kuuendate kirikupäevade (koos misjonikeskuse korraldatud päevaga tegelikult järjekorras seitsmendad kirikupäevad – toim.) avapalvusel jutluse pidanud peapiiskop Andres Põder kõneles rõivastumise teemal. Moevoolude järgimise asemel peaksid kristlased hoolt kandma, et nad oleksid rüütatud «Kristuse kuuega».
Palvus oli oikumeeniline, märkides linna eri koguduste head koostööd ja ühiselt korraldatavaid kirikupäevi, mis oma huvitavate ettekannetega on muutunud igal sügisel oodatud sündmuseks. Sel aastal pakutakse varasemast rohkem muusikat, kinnitab Kolmainu koguduse õpetaja Tauno Toompuu.
Avapalvusel toetas jumalasõna muusikaga Kadrina kammerkoor ja kohaliku Karmeli koguduse ansambel Püha Müristus, kes just avaldas albumi «Isa, kas tead …». Aga nädala jooksul saab kuulda eriilmelist muusikat Arsise kellade ansambli esitatust alternatiivmuusikani, seega igale maitsele midagi.
Palvusel andis peapiiskop õnnistuse kiriku välisremondiks toimuvaks korjanduseks, millega loodetakse koguda 150 000 eurot. Kogudus on võtnud nõuks, et inimene, kes annetab selleks 25 000, võib kiriku seinale panna oma vapi.
Kes kirikusse palvusele ei jõudnud, sai kirikupäevade algusest osa linna keskväljakule püstitatud kuusikus, kus süüdati esimene advendiküünal. Häid sõnu ütlesid uus linnapea Mihkel Juhkami, maavanem Einar Vallbaum ja õpetaja Tauno Toompuu. Laulu võttis üles ja andis seejärel kirikus kontserdi Misjonikoor.

Kutsub märkama
Kui esmaspäevane loeng abielu tähtsusest õigeusu traditsioonis ja teisipäevane loeng inimkaubandusest ning õiglasest kaubandusest on ajalooks saanud, siis teadlikku ostmist pole kunagi hilja järgida. Sellest rääkis SA Sõbra Käsi juht Helle Liht, kes selgitas eetilise tarbimise mõtet. Ta tuletas kuulajaile meelde, et sageli tähendavad odavad riided või odav kohv nende valmistajatele orjatööd.
Täna kell 13 kutsub semiootik Mihhail Lotman kuulajaid aga Rakvere kolledžisse loengule märkidest advendi kontekstis. Sümbolite märkamine avardab maailmast ja kultuurist arusaamist. Piiblikohtade tähtsuse üle tänapäeval arutletakse pühapäeval kell 17 Laada Cafes. Arutlust juhib Gunnar Kotie­sen, peakõneleja on keeleinspektsiooni peadirektor Ilmar Tomusk.

Ülistus Loojale
Rakvere on väge täis paik, kus koguneb juudi kultuurist ja keelest huvituv Toora ring. Õpetaja oma 12 jüngriga ehk Enn Kivinurm ja tema õpilased. Endine Kolmainu koguduse vaimulik, nüüdne diakonõpetaja emeeritus on juba aastaid tõlkinud piiblitekste, sealhulgas viis Moosese raamatut, ja neljapäeval kell 15 esitleb ta rahvamaja keldrisaalis vastselt kaante vahele saanud «Kiituslaule». neid Vana Testamendi tekste tunneme kiituslaulude, Taaveti laulude või psalmide nime all.
Viimane tõlge ilmus 2009. aastal preester Vello Salolt ja Indrek Hirvelt. Enn Kivinurm ütleb, et kuna sõnad on tähendusväljad, leiab iga tõlkija oma vaste. Ta loodab, et tõlkeid, millega Loojat ülistatakse, tuleb ka edaspidi.
Tema valis heebreapärase lauseehituse, kus kõige olulisemat tähendust kandev sõna on lause alguses, mitte lõpus nagu eesti keeles. Tublisti vaeva oli tal teksti tihendamisega, sest eesti keel kipub lohisema. Kuigi algul auahnet plaani kõik kiituslaulud ise ära tõlkida polnud, on see nüüd ometi teoks saanud ja kõik huvilised on oodatud tulemusest osa saama. Kell 19 on samas Iisraeli pidu.
Kirikupäevade loenguid saab jälgida pildiraadio vahendusel internetis, kus laupäeval kantakse üle ka meediaprogramm, milles 65 aastat abielus olnud paar räägib armastusest ja kooselust.
Täpsem info kodulehel www.karmel.ee ; ülekanded on jälgitavad aadressil www.pereraadio.com/pildiraadio/.
Rita Puidet