Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Kirikud aitavad edendada turismi

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Juuli esimesel nädalal saabus toimetusse Eesti Kirikute Nõukogu pressiteade, millest selgus, et lõpuks ometi on lettidele jõudnud kauaoodatud miniteatmik «Teeliste kirikud 2003». Planeeritust rohkem kui kuu aega hiljem käibele jõudnud 85leheküljeline teatmik on teejuhiks Eesti pühakodasid külastada soovivale inimesele.
Nägusa ja käepärase trükise on kujundanud Heiki Loomann. Tänavu osaleb projektis üle 80 luteri kiriku, lisaks teiste konfessioonide (roomakatoliku, õigeusu, nelipühi, baptisti jm) kirikud, palvemajad ja kogudusehooned.
Kakskeelne teatmik (eesti ja inglise) on illustreeritud rohkete fotodega. Fotode autoritest aga teatmik infot ei anna. Küll leiab teavet kiriku asukoha, lahtiolekuaegade, giidi ja majutusvõimaluste kohta. Välja on toodud koguduste kontaktandmed, jumalateenistuste ajad ning kirikut puudutavad kultuuri- ja ajaloolised faktid, kuid reisilist võiks kindlasti huvitada ka kogudust teeniva õpetaja nimi. Ehk leiab selle järgmise aasta teatmikust.
«Teeliste kirikud» on Eestis kolmandat suve toimiv oikumeeniline projekt, mida koordineerib Eesti Kirikute Nõukogu (EKN). Projekti eesmärk on hoida pühakodade uksed suveperioodil regulaarselt avatuna, et palverändur või turist võiks oma teekonnal peatuda, kirikusse siseneda, tutvuda sealse rikkaliku kultuuripärandiga, palvetada ning saada osa pühakodadesse kätketud vaimujõust ja ajatutest väärtustest.
Et turistid on huvitatud just ajaloost ja vanast arhitektuurist, annab aimu teadmine, et näiteks 2000. aastal külastas Tallinna Toomkirikut, üht tähtsamat Tallinna ja Eesti turismiobjekti, üle poole miljoni turisti. Nii pakub projekt «Teeliste kirikud» sise- ja välisturistidele paremaid tingimusi külastada kirikuid. Kel soov lisaks arhitektuuriilu nautimisele muusika järele, sel tasub tutvuda bukleti lõpus oleva valikuga kirikutes toimuvatest suvekontsertidest ja festivalidest. Paraku võib juuni kontsertkava vaadates vaid õhata, sest pakutud võimalused on teabe puudusel möödas. Eks sedakorda tuleb rohkem juulis ja augustis toimuvaid kontserte külastada.
Kel soov miniteatmikuga lähemalt tutvuda, küsigu tasuta teatmikku pühakodadest, turismiinfokeskustest, Eesti Kirikute Nõukogu sekretariaadist või kirikukeskustest. Teeliste kirikute kohta võib lähemalt lugeda ka Raadio 7 koduleheküljelt internetis http://www.raadio7.ee/teeliste 
Erle Iher