Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Kirikupea toetas riigipead

/ Autor: / Rubriik: Määratlemata / Number:  /

Möödunud nädalal kutsus peapiiskop Andres Põder EELK vaimulikke üles järgima peaminister Andrus Ansipi ideed nimetada reede, 18. august leinapäevaks. Peapiiskop tegi ettepaneku helistada selle märgiks kirikutes leinakelli.

«Kui peaminister kutsus kodanikke meeleparandusele ehk isegi patukahetsusele, pidasin loomulikuks, et kirik toetab seda. Antud punktis riigi ja kiriku taotlused kattusid,» kommenteeris peapiiskop Põder oma sammu Eesti Kirikule.

Tema kinnitusel on kiriku ülesandeks kutsuda inimesi üles oma vigu tunnistama ja meelt parandama, olema vastutustundlikud ja hoolivad. Peapiiskop tegi ettepaneku teadvustada päeva ka kirikus üldise leina- ja patukahetsuspäevana ning helistada kirikutes keskpäeval leinakelli. Samuti palus ta vaimulikel pühapäevasel jumalateenistusel mõelda eestpalves liikluses hukkunutele ja palvetada, et inimesed oleks karsked, hoolivad ja vastutustundlikud üksteise suhtes.   

Peaminister Andrus Ansip kutsus autojuhte üles kinnitama reedel, 18. augustil autodele mustad lindid, et mälestada liikluses traagiliselt hukkunuid, keda on olnud käesoleval suvel ootamatult palju. Riigipea tuletas meelde, et must värv on kristluses üldise leina ja patukahetsuse märgiks. Ta kutsus rahvast üles kahetsema seda, mida on tehtud halvasti. Ametliku statistika järgi on aasta algusest tänaseni Eestis liikluses elu kaotanud 108 inimest, mis on viimase kolme aasta suurim hukkunute arv.

Kuigi avalikkuses on väidetud, et valitsuse musta lindi päev kukkus läbi, kuna linnapildis kandsid vaid üksikud autod leinalinti, saab ometi väita: riigi idee, mida toetas kirik, kuulutada reede erakorraliseks leina- ja meeleparanduse päevaks ei jäänud viljata  – see pani meid enam mõtlema liikluses toimuvale. Ent kahjuks ei katkestanud see kurba jada, nimelt hukkus reede õhtul Harjumaal 56aastane naine, laupäeva öösel sai Raplamaal toimunud õnnetuses surma 25aastane mees ning ööl vastu pühapäeva suri Märjamaa vallas liiklusõnnetuses saadud kehavigastustesse 27aastane naine.

Liina Raudvassar