Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Kirikute osadus on Jumala kingitus

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Tallinna Jaani kirikus jumalateenistusel teenisid ja osalesid EKOE nõukogu liikmed. Ees vasakult kolmas on president Thomas Wipf, keskel peapiiskop Andres Põder ja piiskop Michael Bünker. Tiiu Pikkur

2.–5. veebruarini toimus Tallinnas Evangeelsete Kirikute Osaduse Euroopas (EKOE) nõukogu 9. istung. EKOE on Euroopa tähtsaim evangeelsete kirikute ühendus, kuhu kuulub 107 kirikut kõigist Euroopa riikidest.

EKOE nõukogu president, kauaaegne Šveitsi evangeelsete kirikute president õp Thomas Wipf ütles, et EKOE ajaloos on EELK oma peapiiskopi Jaan Kiiviti kaudu mänginud otsustavat rolli. Oli ju peapiiskop Kiivit kaks perioodi nõukogu liige ja ühe perioodi ka asepresident.
EKOE põhialuste kohta ütles Wipf, et ehkki liikmeskirikud on usutunnistuslike erinevustega, võib neid säilitades luua kirikliku osaduse. «Ühine arusaamine evangeeliumist lubab erinevate kirikute ühist osasaamist sõnast ja sakramendist ning püüdlemist võimalikult suure ühtsuse poole tunnistuse andmises ja maailma teenimises. Pean siinjuures väga oluliseks jumalateenistuslikku osadust. Kui mina Šveitsi reformeeritud kiriku vaimulikuna olen Eestis luterlikus kirikus või Briti metodisti kirikus, siis need on ka minu kirikud. Kuigi meil on erinevusi, oleme siiski üks kirik, mida erinevad traditsioonid üksnes rikastavad.» Thomas Wipf märkis, et EKOE-l on dialoog baptistide, anglikaanide ja ortodoksidega. Möödunud aastal otsustati alustada läbirääkimisi ka roomakatoliku kirikuga.
EELK töötab kaasa
Nõukogu liige Thomas-Andreas Põder lausus, et istungil otsustati põhiliselt asjade üle, mis tulevad Firenzes septembri täiskogul päevakorrale.
«Olulised teemad on vaimuliku ameti mõistmine, pühakirja ja usutunnistuse mõistmine ning sotsiaalse õigluse teema. Kõikides neis teemades on kaasa töötanud ka EELK esindajad. Näiteks vaimuliku ametiks vajaliku hariduse teemal osales töös meie poolt haridusassessor Ove Sander, hinnangu on andnud sellele dokumendile nii usuteaduse instituut kui Tartu ülikooli usuteaduskond. Põhiveendumus selles on, et kirikuõpetaja ametiks on oluline teoloogilise spetsialisti haridus ehk spetsialisti magistrikraad. Ja seda peetakse oluliseks nii Euroopas üldse kui ka meil.»
Ühisjumalateenistus
Pühapäeval, 5. veebruaril peeti Tallinna Jaani kirikus EELK-EKOE ühisjumalateenistus, kus jutlustas EKOE peasekretär, Austria luterliku kiriku piiskop prof Michael Bünker (tõlkis Thomas-Andreas Põder), kaasa teenisid EKOE president õp Thomas Wipf, peapiiskop Andres Põder ning mitmete eri kirikute vaimulikud. Mängis Kose koguduse pasunakoor Kahro Kivilo juhatusel, organist oli Maris Oidekivi-Kaufmann. Teenistusel mõeldi tänuga oikumeenilisele suursündmusele 15 aastat tagasi Tallinnas 2. veebruaril 1997, kus EKOEga ühinesid Euroopa metodistid.
Tiiu Pikkur

EKOE on asutatud 1973
Alusdokument on Leuenbergi konkordia
Peakontor asub Viinis
Täiskogu koguneb septembris Firenzes
Jaan Kiivit kuulus nõukogusse 1994–2005
Thomas-Andreas Põder on nõukogu liige aastast 2006