Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Koguduste juhtorganid peagi valitud

/ Autor: / Rubriik: Uudis / Number:  /

Neli kuud on EELKs väldanud koguduste nõukogude, juhatuste, revisjonikomisjonide ja sinodisaadikute valimised.
EELK 165 kogudusest umbes kümmekond ei olnud siiski õigeaegselt valimisi korraldanud ja on palunud nende läbiviimiseks lisaaega. Kantsler Urmas Viilma sõnul on kõik laekunud koosolekute protokollid ka tema lauale jõudnud.
«Keskmiselt kaks kolmandikku juhtorganite koosseisudest jääb samaks, ühe kolmandiku osas tekivad muutused. Ma ei tea, et kuskil oleks toimunud selliseid revolutsioonilisi sündmusi, kus oleks väga suuri konflikte või vastuseise olnud,» kommenteerib Urmas Viilma valimisi.
«Need ühiskondlikult tuntud inimesed, kes on ka varem koguduste juhtorganites olnud aktiivsed, on jäänud. On lisandunud ka uusi inimesi. Näiteks Tallinna Jaanis on tulnud juurde tuntud ettevõtjaid, Viimsi koguduses on endiselt aktiivne perekond Kelam.»
Kolmandik kogudusi on kasutanud võimalust taotleda kirikuvalitsuselt luba jätta valimistel nõukogu moodustamata. Siis on valitud vaid juhatus. Luba ei saanud üks Pärnu praostkonna kogudus, kus praosti põhjendusel oleks olnud viga jätta nõukogu valimata. 
«Nõukogu ärakaotamine on teatud mõttes haldusreformi, millest rääkis assessor Mati Maanas ühes hiljutises Eesti Kiriku juhtkirjas, edasilükkamine. Kui kogudus ei suuda enam nii palju inimesi kokku saada, et valida juhtorganid, siis tekib küsimus, kas selline kogudus on haldussuutlik,» arutleb Urmas Viil­ma ja kõneleb juhusest, kus täiskogu koosolek peeti ära kolme osalejaga.
Kvoorumi nõude puudumist ei pea Urmas Viilma õigeks ja leiab, et selline vastuolu tuleks muuta. «Kui koguduse saab moodustada 12 inimest, siis kogudus võib elus püsida niikaua, kuni üks täiskogu liige kohal käib. Kui täiskogu ei suuda kokku tulla, siis peaks küsima, kas kogudust sellisel kujul eksisteerib.»  
1. märtsist algas valimistel uus periood – nimelt valitakse maikuu lõpuni toimuvatel praostkonna sinoditel praostkonna nõukogud ja EELK XXVIII kirikukogu saadikud. Sügiseks saab EELK uue koosseisuga kirikukogu, kus valitakse ka uued konsistooriumi liikmed. Kirikukogu tuleb kokku 24. novembril.

Sirje Semm