Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Konservatoorium «evakueerub» Suure-Jaani

/ Autor: / Rubriik: Elu ja Inimesed / Number:  /

Festivali tutvustaval pressikonverentsil jagasid infot ka Suure-Jaani vallavanem Maie Käba ja festivali kunstiline juht Andres Uibo. Foto: Tiiu Pikkur

Heliloojatele Kappidele pühendatud Suure-Jaani muusikafestival toimub tänavu juba 12. korda ning sellega tähistatakse Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia 90. aastapäeva. 
Festivali kunstiline juht on professor Andres Uibo ja patroon peapiiskop Andres Põder. Festivali korraldavad Eesti Kontsert, Suure-Jaani vald, Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia ning Rahvusvaheline Artur Kapi Ühing.
Et toonane konservatoorium tegutses evakueerituna 1944. aastal lühikest aega Suure-Jaani lähedal asuvas Lahmuse mõisas, kus oma diplomid said kätte näiteks helilooja Villem Kapp ja ooperilaulja Tiit Kuusik, siis polegi imestada, et juubelisündmused sinna kanti kanduvad. Tänavune muusika- ja teatriakadeemia lõpuaktus peetakse 20. juunil Lahmuse mõisas.
Festivali kunstiline juht Andres Uibo leiab, et muusikafestival on muutumas üha populaarsemaks ja toob kokku palju rohkem rahvast, kui vallas endas elanikke on. Festivali 23 kontserti pakuvad erinevat ja põnevat muusikat. Näiteks Mendelssohn-Bartholdy «Suveöö unenägu» ERSO, Ellerheina ja EMTA lavakunstikooli üliõpilaste esituses või Rein Rannapi kantaat «Ilus maa» RAMi, Kosmikute ja Paukenfesti osalusel.
Üks põnevamaid on kahtlemata juba legendaarseks saanud päikesetõusukontsert, mis algab 23. juuni varahommikul kell 3 Hüpassaare soosaarel. Kontserdi pealkirjaks on «Klaver läheb sohu!». Ja sohu ka suur kontsertklaver helikopteriga viiakse. Esineb soo-orkester Andres Mustoneni dirigeerimisel ja klaveril mängib Peep Lassmann.
Suure-Jaani muusikafestivali traditsioonilisteks kontserdipaikadeks on Suure-Jaani kirik, heliloojate Kappide majamuuseum, Suure-Jaani jahimaja ja laululava. Väga kõrgelt hinnatakse kahte tuhandet kuulajat mahutavat Suure-Jaani gümnaasiumi saali. Ent kontserte korraldatakse ka Lõhavere linnamäel ja kohvikus Arturi Juures ning paljudes teisteski kohtades.
XII Suure-Jaani muusikafestival toimub 17.–23. juunil. Pühapäeval, 21. juunil kell 11 on Suure-Jaani kirikus kontsert-jumalateenistus, kus teenib peapiiskop Andres Põder. Festivali toetajate hulgas on ka Suure-Jaani kogudus.

Tiiu Pikkur