Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Külalised Saksamaalt Breklumist

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Külalised ja võõrustajad Iisaku kiriku altari ees. Dirk Nielsen.

Tänavu möödub 30 aastat Virumaa ja Põhja-Friisimaa koostöö algusest praostkondade vahel. Selle tähistamiseks võõrustati 8.–13. juunil 18 külalist Saksamaalt, kes väisasid sõpruskogudusi Rakveres, Lüganusel ning Iisakus.

Alates 1989. aastast on Iisaku kogudusel sõprussuhted Saksamaaga. Tollane Iisaku kiriku õpetaja Avo Kiir sai Saksamaal kokku pastoritega, kes olid huvitatud suhete arendamisest Eesti kogudustega. Breklumi koguduse pastor Hans Joachim Leo ja Eesti juurtega pastoraalseminari juhataja Paul Gerhard von Hoerschelmann koos abikaasa Sieghildega külastasid Iisaku kogudust ning sealt alates on kestnud sõprussuhted siiamaani. 

Alutaguse valda oli oodatud üheksa külalist, kellega tähistati viie aasta möödumist sõprussuhete sõlmimisest. Külalistele mõeldud kultuuriprogramm tutvustas põnevaid paiku Alutaguse vallas ning ka naabervaldades. Näiteks tutvuti Iisaku muuseumi ja gümnaasiumiga; külastati Kuremäe kloostrit, Vasknarva kloostrit ja sadamat, Kauksi rannahoonet, promenaadi ning looduskeskust.

10. juuni kultuuriprogramm viis külalised Avinurme Puiduaita uudistama kohalikku käsitööd. Toila-Oru pargis reisiti virtuaalse ajarännakuga 1938. aasta presidendi suvelossi ja parki. Toila gümnaasiumi vaatetornis tutvuti piirkonna ajaloo, kultuuri ja loodusväärtustega ning nauditi ilusat vaadet pargile. 

Üheks oluliseks kohaks Toilas, mida sõbrad Saksamaalt soovisid külastada, on saksa sõdurite kalmistu. Sinna on maetud umbes 2000 saksa sõdurit, kes langesid Sinimägede lahingus 1944. aastal. Saka mõisas külastati Mathias Rustile pühendatud mälestusmärki, millega tähistatakse noormehe ajaloolist lendu läbi raudse eesriide. Imetlust vääris ka ajalooline Purtse kindlus, mida ilmestas Heli Pressi klaasinäitus „Vabana sündinud“.

11. juunil võeti ühiselt osa Virumaa praostkonna korraldatud laulupäevast, kus osales ka Iisaku segakoor. Samaaegselt toimusid Rakvere linna päevad, mille programmi kirikutevaheline kontsert Vallimäel suurepäraselt sobis. Sisse põigati ka lähedal asuvasse keskaegsesse linnusesse.

Õhtupoolikul olid Käsmu meremuuseumisse oodatud kõik huvilised, et tutvuda kaptenite küla ajalooga. Virumaa ja Põhja-Friisimaa praostkondade sõprussuhete tähistamine kulmineerus ühise piknikuga mere ääres.

Tagasi vaadates võib öelda, et 30 aastat on möödunud kui üks silmapilk. Jumala abiga ja toega on lootust jätkata sõprust ka edaspidi. Pühapäevasel jumalateenistusel Iisaku kirikus sai pidulikult võtta kokku üle kolmekümneaastane sõprussuhe, mida on hoidnud üleval ustavad koguduseliikmed nii Breklumis kui ka Iisakus. Tänati ja tuletati meelde neid, kes olid panustanud oma jõudu ja energiat suhete hoidmisse: pastor Avo Kiir, pastor Paul Gerhard ja Sieghilde von Hoerschelmann, Judith Kulvere, Anne Ferschel, Birgit Nielsen, Tauno Võhmar jt. 

Päeva lõpus külastati noorte ettevõtjate Triinu ja Madis Armi meiereid ning Jaak Armi talu, restorani ja lihapoodi. Ühise annetusega toetati Ukraina rahvast nende raskes olukorras. Vaatamata viimaste aastate raskustele loodame jätkata sõprussuhetega ka järgmistel aastatel.

Riina Trankmann,

Iisaku koguduse liige