Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Kuld- ja teemantleeripüha Kolga-Jaanis

/ Autor: / Rubriik: Elu ja Inimesed / Number:  /

Image Kuld- ja teemantleeripüha Kolga-Jaanis. «Nüüd saabunud on sügise ja tudeng algab tööd….» Aknast pilku välja heites võib tõdeda, et vana üliõpilaslaulu sõnad on taas päevakajalised. Sügistuulte saabudes on õnnistuseks, kui saame mõelda mõnele kordaläinud kaunile ja soojale suvisele viivule.
Kolga-Jaanis oli kuldleeripüha sellel aastal augusti esimesel nädalavahetusel. Leeripäeva mälestusteenistusele olid kutsutud need, kes 50 aasta eest Issanda altari ees eluteele õnnistuse kaasa võtsid. Aga ka need, kes seda 10 aastat varem olid teinud.
1947. aasta leerilastest oli kohal kolm ja 1957. aasta leerigrupist 15. Mõnel varasemal aastal on kuldleeripühal osalenud ka 70 aasta eest leeritatud, nn briljantleerilastena, kuid seekord nii auväärseid tulijaid polnud.
Mõni aasta tagasi seisid kunagised leerilapsed sama õpetaja ees, kes neid leeripäeval õnnistanud oli, kuid õpetaja Heino Viks kutsuti kahe aasta eest 94. eluaastal Issanda igavestele rahuväljadele. Sealtpeale on kuldleerilaste ees seisnud õpetaja, kes «lastele» vaata et lapselapseks passiks.
Jumalateenistusel oli meeleolu ülev ja õhkkond väga armas ning südamlik. Ühises kirikupalves meenutati nimeliselt kõiki neid kaaslasi, kes maise surma läbi lahkunud. Mitmed leerikaaslased, kes erinevatel põhjustel kohale ei saanud tulla, saatsid oma tervituse, mis ka kantslist edasi anti.
Eakad, kuid elurõõmust pakatavad leerilapsed katsid pärast teenistust pastoraati rikkaliku kohvilaua. Juteldi ja meenutati möödunud aegu, elavalt ja suure tänutundega. Uudistati vanu fotosid ja meenutati õhinal neil ülesvõetud leerikaaslasi nimepidi.
Kolga-Jaani pastoraat ja selle ümbrus oli 5. augustil «ülerahvastatud», sest lisaks leerilastele ja igapühapäevastele kirikulistele oli päeva erilisust austades Eesti eri paigust kohale tulnud suur hulk piduosaliste järeltulijaid, «sugulasi ja mugulasi» kuni kolmanda põlveni välja.
Neid hetki meenutades võib tänutundega tunnistada, et Jumala õnnistus ja Issanda kirik on suurele osale meie rahvast väga oluline ja südamelähedane. Eriti arvestades seda, et samasugune päev kingiti mööduval suvel paljudele Eesti luterliku kiriku kogudustele.
Aitäh kõigile, kes suvepäevad rõõmsaks tegid.
Ants Tooming,
õpetaja
Foto: Hovard Nurme