Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Kunagine kirikuhoone läheb müüki

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Enne II maailmasõda ehitatud Rakvere Pauluse kirikut kasutati pärast sõda võimlana. Arhiiv

Rakvere Kolmainu kogudus sai juuli alguses konsistooriumilt loa müüa kinnistu aadressil Võimla 1 ehk kogudusele kuuluv endine Pauluse kiriku hoone.

1931. aastal asutati Rakveres uus luteri kogudus, Pauluse kogudus, kes oma kirikule nurgakivi asetamiseni jõudis kuus aastat hiljem. Kirikuhoone projekteeris Alar Kotli ja uus pühakoda pidi olema sümboolselt kingitus noorele riigile 20. sünnipäevaks, kuid rahapuudusel jäi ehitus venima ja kirik jäigi kavandatud kujul lõpuni ehitamata.
Kiriku pühitses piiskop Johan Kõpp vahetult enne riigipööret 16. juunil 1940. Kakskümmend aastat ja kaks nädalat pärast koguduse asutamist see likvideeriti ja kirikuhoonest sai pärast 11 pühakoja-aastat võimla. Koguduseliikmed läksid üle Kolmainu kogudusse.
Eesti taasiseseisvumisega läks hoone Kolmainu kogudusele, seda kasutatakse tänini võimlana ja kogudus saab linnalt väikest renti. Viimased peaaegu kümme aastat on kõneainet pakkunud hoone edasine saatus. Kui esialgu oli mõte seda mitte müüa, siis aja möödudes on arvamus muutunud ja konsistoorium on kogudusele müügiloa andnud. Kinnisvarafirma hinnangul on hoone hinnaks 80 000 eurot. Rendilepingu kohaselt on ostueesõigus linnal.
Koguduse õpetaja Tauno Toompuu, kes on ühtlasi linnavolikogu liige, ütleb, et linnal on endise kiriku vastu jätkuvalt huvi. Müügihind on küll väike, kuid müügiga lõpeb koguduse pidev mure kunagise kirikuhoone haldamisega. Saadav summa, millest võetakse maha 10% konsistooriumi keskkassasse, aitaks aga tagada Kolmainu kiriku remondiga seotud omafinantseeringut.
Omanäoline arhitektuurimälestis remonditakse esialgset projekti järgides, nii et seal on võimalik tulevikus ka jumalateenistust pidada.
Rita Puidet