Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Lauluarmastus ühendab

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Tartust paarikümne kilomeetri kaugusel Puhjas asub üks vanimaid Lõuna-Eesti kirikuid, kus koguduseliikmeid umbes poolsada.

Muusika avab inimeste südameid ja aitab luua kokkukuuluvustunnet, võis kogeda laupäeval Puhja koguduses, kus võõrustati Soomest Kauhavast tulnud sõpru, kellega seob paarikümneaastane tutvus. Kaasa oli tulnud Soome luterliku kiriku misjonär ja EELK peretöö koordinaator Pia Ruotsala, kelle kodukogudus asub Kauhavas. Hea tõlk kulub niisugusel puhul ikka marjaks ära.

Ühine hobi
Juba enne kokkusaamise algust oli Puhja seltsimaja saginat täis: lapsed harjutasid kontserdiks ja naised heitsid kohvilauale viimast pilku, et kõik ikka kaunis välja näeks.
Puhja muusikalembestele lastele tuli lisa Tartust, sest ühised õpingud muusikakoolis ja armastus muusika vastu ei küsi, kas oled kogudusega seotud või mitte. Piisab sellest, kui lapsi õpetav muusikakooli viiuliõpetaja Eveli Roosaar, kes on siinse koguduse liige ja üle kümne aasta laulnud kirikukooris, kutsub.
Möödunud aastal käidi koos Kauhavas, suvel anti kontserte Hiiu- ja Saaremaal ning Ruhnus. Lapsed ja vanemad on tänulikud koguduse organistile Miina-Liisa Kuusemaale reiside korraldamise ja kostitajatele suurepärase vastuvõtu eest, mida oma tervituses meenutas ka paarkümmend aastat kogudust teeninud Tiit Kuusemaa. Tänutäheks võlusid lapsed viiulitest, aga ka teistest pillidest välja kauneid helisid.
Siinsetel lastel on täiskasvanute näol tegu innustava eeskujuga. Kauem kui Miina-Liisa, kel oli ühtlasi sel päeval sünnipäev, on vabatahtlikuna organisti ametis olnud Meelis Roosaar, kes igapäevaselt on Elva gümnaasiumi muusikaõpetaja.
Kui küsin, kas Puhja kogudust võiks iseloomustada kui laulvat kogudust, ütleb Meelis: «Kogudus on väike, aga siin on suur protsent laulurahvast. Kogudus on ühtehoidev, viimasel ajal eriti üksteisest hooliv, kindlasti kultuurilembene. Koguduse laste seas on päris palju neid, kes pilli mängivad. See on meile õnnistus.»
Organisti ametis oldud 23 aastaga teab Meelis hästi, mida räägib. Aga veel paremini võibolla seetõttu, et on kaheksa aastat täitnud juhatuse esimehe rolli, milles sel aastal vahetas teda välja Ülle Närska.  Meelise kanda on praegu aseesimehe amet.

Hoogu juurde
Kümme aastat tagasi andis koguduse ansambel Dionysius, mida Miina-Liisa ja Meelis koos juhatavad, välja albumi «Olen hääl», millega koguti toetust kirikule kivipõranda panekuks. Teine CD «Üksnes Jumala auks» ilmus samuti heategevuslikuna aastal 2009 lesestunud Piret Stepanovi ja tema laste toetuseks ning kauaaegse Puhja koguduse hooldajaõpetaja Jüri Stepanovi mälestuseks. Ansambel tegutseb jätkuvasti ja teenib kaasa suurematel kirikupühadel.
Aga praegu on kogudusel käsil uus ettevõtmine, 1881. aastal ehitatud haruldase Friedrich Wilhelm Müllverstedti oreli remont, mis on lisanud hoogu juurde ka teiste tema pillide säilitamisele ja uurimisele. Oreli remont algas möödunud aasta augustis ja peaks lepingu järgi lõppema tuleva aasta sügisel. Oreli avamine on plaanitud 2014. aasta 9. oktoobrile.
Orelit remondib meister Olev Kents, kaks kolmandikku tööst on valmis, aga puudu on 10 000 eurot. Kogudus panustab tublisti, et leida vajaminev raha. Nädala lõpuks peaks internetilehele www.hooandja.ee üles pandama videoklipp, mis just laupäeval filmiti, et igaüks saaks annetada selle hea akustikaga kiriku haruldase oreli remondi heaks.

Vaimulikku tarkust ja tuge
Siinne kogukond võib olla õnnelik, sest mitu head aega käis lastele esimest vaimulikku õpetust jagamas Imbi Tanilsoo, aastas oli lapsi nimekirjas keskmiselt 55. Sellest sügisest hakkas aga pühapäevakooli juhendama magistrikraadiga Silja Kuris Rõngust, kes olevat ütlemata kena inimene. Lapsi kogunes kokku kolmekümne ringis, kavas on tema tegevust laiendada Puhja kooli. Positiivne on see, et uuel õpetajal on rohkem aega ja tunnid toimuvad nüüd sagedamini.
Pühapäevakoolitööd toetab Kylväjä misjoniselts ja selle misjonär Päiviö Turtiainen. Ka on soomlastel Puhjas ristilapsi.
Laupäeval istuti veel kaua ja arutati edasisi plaane. Puhjalased ütlevad, et sõprusest on olnud tuntavat vaimulikku tuge, siis, kui sealset luteri kogudust teenis veel Seppo Ruotsala, või ka nüüd. Kuigi kauhavalaste puhul pole oluline, missugusesse kogudusse keegi kuulub. Nüüdki olid kogudustes vabatahtlikku tööd tegevad külalised tulnud eraalgatuslikult ja erinevatest kogudustest.
Nad kinnitasid, et palvetavad iga nädal Eesti ja Puhja koguduse eest ning on omaks võtnud nelja alaealise lapsega Kuusemaade pere, sest Eestis ei ole vaimulik olla sugugi kerge. Ka lubasid nad hoolitseda selle eest, et siinsed sõbrad saaksid taas neile külla sõita, ja soovisid kõigile õnnistusrikast valguse saabumise aega.
Rita Puidet

Puhja kogudus
Kogudust teenib 1990. aastast diakon Tiit Kuusemaa.
Kogudusel on 54 liikmesannetajat.
Organistidena on ametis Meelis Roosaar ja Miina-Liisa Kuusemaa, pühapäevakooli juhendab Silja Kuris.
Juhatuse esimees on sellest aastast Ülle Närska.