Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Lipu lugu on põlistatud marmorisse

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Hanno Pevkur (paremal) ja Märt Kose eemaldavad uuelt bareljeefilt katte.
Rita Puidet

Eesti lipu 130. aastapäeva üritused lõppesid ülemöödunud reedel Otepääl, kui kirikuaia postidel avati kaks uut lipu lugu kajastavat bareljeefi. Bareljeefid õnnistas Valga praostkonna praost Vallo Ehasalu.

Talve karmi nägu näidanud ilm ei osutunud siiski takistuseks ja Otepää kiriku juurde kogunes kohalikke elanikke, koolilapsi, üliõpilaste seltsi liikmeid, külalisi. Tõenäoliselt kõik tundsid end ajaloolise hetke osalistena, kui siseminister Hanno Pevkur ja Eesti Üliõpilaste Seltsi esimees Märt Kose eemaldasid katted kahelt uuelt lipu lugu kajastavalt bareljeefilt.
«On väga sümboolne, et avame bareljeefid 21. novembril, sest just sellel päeval 1918. aastal kinnitati sinimustvalge rahvuslipp Eesti riigi lipuks,» ütles Otepää vallavanem Kalev Laul. «Uued bareljeefid jutustavad sinimustvalge lipu loo kuni tänase päevani,» lisas ta Gea Sibola Hanseni tööd kiites.
Kaks mustast marmorist plaati on kõnekas jutustus meie riigile vabaduse toonud öölaulupidudest ja lipu aastapäevade tähistamisest Otepääl, kui kaunis ja lehviv trikoloor hobuvankril kiriku juurde sõidutatakse. Gea Sibola Hanseni kavand arvati kevadel Otepää vallavalitsuse ja Riigikantselei poolt välja kuulutatud Eesti lipulugu tutvustava bareljeefi ideekonkursi võidutööks.
Žürii esimees Tõnis Lukas tõstis bareljeefide avamisel teistele väikelinnadele eeskujuks lipu hälli Otepää, kus on osatud sulatada ühte oma minevik ja tänapäev. Südantsoojendavaid sõnu lipu aadressil laususid ka koguduse juhatuse esimees Jaan Uibo, Eesti Lipu Seltsi esimees Trivimi Velliste ja koguduse vaimulik Marko Tiirmaa.
Uhkelt kõlasid siseminister Hanno Pevkuri sõnad: «Minu jaoks on see maailma ilusaim lipp.» Ta kõneles lipust kui vabaduse sümbolist ja kutsus igat eestlast Otepääle uusi taieseid vaatama. Oli ülev tunne, kui kohalolijad külma trotsides Martin Lipu laulu «Eesti lipp» laulsid.
Rita Puidet