Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Lipukeskuse tulevik on segane

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Eile lehvisid majadel riigilipud lipu enese auks. Otepää kirikumõisasse, lipu sünnipaika, soovitakse rajada lipukeskus.

1996. aastal rajati õpetaja Jüri Stepanovi eestvõttel Otepää kirikumõisasse, kus 4. juunil 1884 pühitseti hiljem riigilipu staatusesse tõusnud Eesti Üliõpilaste Seltsi sinimustvalge lipp, liputuba. Paar aastat on kantud ideed ja otsitud võimalusi, et pastoraadis vabaks jäänud ruumides avada Eesti lipu keskus. Avamispäevana nähti järgmise aasta 4. juunit, mil tähistame sinimustvalge 130. aastapäeva.
Vald on kommunikatsioonijuht Monika Otrakova sõnul tellinud arhitektuuribüroost Lunge & Co kõikvõimalike sisetööde projekti ja tasunud 26 400 eurot. Väärtustades maja ajalugu ja vanust, vahetati muinsuskaitseameti rahastamisel möödunud aastal välja põhikorruse aknad, tehtud on muidki töid.
Koguduse juhatuse esimees Jaan Uibo, kes külalisi vaikseks jäänud majja laseb ja liputuba tutvustab, ütleb, et loodetud plaanid on toppama jäänud ja lahendust ei paista. Vald eesotsas volikogu esimehe Aivar Nigoliga on palunud riigilt 600 000 eurot keskuse rajamiseks. Kaks kuud tagasi Otepääd väisanud kultuuriminister Rein Lang ei näe võimalust rahastada riigieelarvest kohalikku muuseumi – kõik vahendid kuluvad Eesti Rahva Muuseumi ehituseks.
Siiski ei ole Aivar Nigol lootust jätnud, sest kaitseministeerium, riigikantselei ja riigikogu kultuurikomisjon on seda meelt, et muuseumi ideega tuleks edasi liikuda. «Protsess ei liigu praegu ei ühes ega teises suunas,» ütles Nigol Eesti Kirikule. «See rong, tänu millele lootsime keskuse avada lipu sünnipäeval tuleval aastal, on läinud,» nentis ta.
Nüüd käivad kõnelused Eesti Rahva Muuseumi direktori Tõnis Lukasega, kellele teema on EÜS-lasena südamelähedane. Asja otsustavaks kaalukausiks saab küsimus, milliseks kujuneb ERMi ekspositsiooni see osa, mis puudutab meie lippu. Nii on pall nüüd Lukase käes. Eile, kui Otepääl tähistati lipupäeva pidulikult rongkäigu, lipu heiskamise, kontsertjumalateenistusega, kus teenis diakon Marko Tiirmaa ja laulis Siiri Sisask, peeti ka mõttekoda.
Soovime, et otepäälased saaks aasta pärast kinnitada: Eesti lipu keskus tuleb.
Rita Puidet