Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Mööda Euroopa peatänavat

/ Autor: / Rubriik: Elu ja Inimesed / Number:  /

Tiina Sepa raamat «Peregrina päevik» (LR 2007/1–2) juhatab lugeja iidsele palverändurite teekonnale Hispaanias, mille sihtpunktiks on püha Jaakobuse säilmed Santiago de Compostela katedraalis.

Euroopa peatänavaks kutsutakse Camino de Santiagot (Santiago tee) põhjusel, et sellel mööda Pürenee poolsaart kulgeval teel liigub päevast päeva rändureid enam kui 80 riigist.

Miks valib inimene, tihti isegi mitte kirikuga seotud, nädalaid vältava matka – sellele küsimusele läks Tiina Sepp Camino de Santiagolt vastust otsima.

Enda sõnul esimene kord kui tõeline turist, kelle ainsaks motiiviks oli avastada Hispaania looduskaunidust ning praktiseerida hispaania keelt. Kolme nädalaga kõndis ta läbi 500 kilomeetrit, kogedes füüsilist pingutust ning pannes proovile vaimse valmisoleku.

Autor tunnistab, et läbi maiste raskuste, vaimsete mõtiskluste ning reisikaaslaste mõttevahetuste sai temast palverändur, kes pühade säilmeteni jõudes teadis kindalt – siia tuleb ta veel ja veel tagasi.

2004. a Santiago teel olles ühendas Tiina Sepp meeldiva kasulikuga. Nimelt kirjutas ta Tartu ülikooli usuteaduskonna religiooniantropoloogia kraadiõppes magistritööd «Palverändurid ja turistid teel Santiago de Compostelasse», mille tarbeks küsitles retkel palverändureid. Teelolijad peavad ka ise mõttetalguid, mis eristab turisti palverändurist ning, kes on «õigem» palverändur.

Kolmandat korda, 2005. aastal oli Tiina Sepp pühal teekonnal koos sõbraga ja just sellest kirjutab ta raamatus.

Haarava kirjeldusega ning voolava stiiliga on see mõnus lugemisvara kõigile, kes on huvitatud palverännakutest ning kaugetest maadest. Ainuke hoiatus lugejale: pärast raamatu käestpanemist pole välistatud nakatumine reisipalavikku, mille suudab jahutada vaid enda lubamine Santiago de Compostela radadele.

Liina Raudvassar