Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Muusikud on ukseks Jumala juurde

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Koori asutaja ja dirigent Kai-Tõe Ellermaa ning organist diakon Jaanus Torrim.
2x Ruth Imielska

Hea karjase pühapäeva eel tähistasid Pärnu Eliisabeti kirikus 25. muusikale pühendatud aastat tütarlastekoor Elise ja Jaanus Torrim.

Kaunilt kõlasid tütarlaste hääled ja võimsalt orel, kui organist tõi kuuldavale Johann Sebastian Bachi tokaata ja fuuga. Aga selleks, et kuulaja vaimustuda võiks, on vaja muusikute jumalikku annet ja hulga tööd.

Taevakoori tase
Juba uksel tervitasid sisenejaid sõbralikud Elise lauljad Liisa Kiviselg ja Liisi Tuulik ning mõlemad kinnitasid just kui ühest suust: lisaks sellele, et neile laulda meeldib, meeldib neile koorilauljate lõbus seltskond, toredad reisid ja lahedad laulud.
«Ma tõusen tuhast üles ja lähen Isa süles jälle edasi, vaikselt edasi … Mul inglid on, kes kurjast hoiavad …» kõlas Piret Ripsi laul kontserdi lõpus. Kas need veerandsada aastat kooslaulmist on vaikselt või märkamatult möödunud, teab kindlasti kõige paremini kogu selle aja koori juhatanud ja selle asutaja Kai-Tõe Ellermaa.
Kontserdil viibis ka teine asjaosaline, emeriitpeapiiskop Andres Põder, kelle Pärnus teenimise ajal koor kogudusekoorina sündis ja kes märkis koori kõrget taset. «Te hoiate taevakoori taset,» ütles Põder. Pika laulutee kaks viimast aastat on koori toetanud aktsiaselts Taritvo.
Möödunud aastate jooksul on kooris laulnud umbes kakssada last, praegu laulab 10–18aastasi tüdrukuid 17. Aja jooksul on välja antud viis salvestust, viimane plaat «Mu süda usub õnne» ilmus viis aastat tagasi. Salvestatud on ka kõik suuremad kontsertprojektid.
Reisid on koori viinud Itaaliasse ja Hispaaniasse, Suur­britanniasse ja Venemaale ning mitmesse Eestile geograafiliselt lähemasse riiki. Lauldud on linnapea ja maavanema vastuvõttudel, vabariigi aastapäeva teenistustel, osaletud edukalt rahvusvahelistel festivalidel ja konkurssidel.
Iga nädal kaks korda pooleteiseks tunniks kiriku juurde lauluharjutusele tulek on paras väljakutse nii tüdrukutele kui dirigendile, ütleb koguduse õpetaja Enn Auksmann. Noorte jaoks on ju palju mitmesuguseid ahvatlusi ja nii tuleb dirigendil kõvasti pingutada, et lauljaid motiveerida. 17 aastat on koostööd tehtud sõpruskooriga Saaremaalt – sealse poistekooriga, keda juhendab Veikko Lehto. Poisid käisid ka sünnipäevapeol tüdrukutele õnne soovimas ja laulmas.
Dirigent Kai-Tõe Ellermaa on jätkuvalt sama nooruslik kui 25 aastat tagasi, täheldasid kontserdil viibinud piiskop Tiit Salumäe ja kirikumuusik Lia Salumäe. Praegu juhendab Kai-Tõe ka kirikumuusika liidu lastekoori Väike Küünal.
Elisele võib ta laulmiseks pakkuda mis tahes laulu, sest see koor ei jää küll hätta, olgu laul vokaalselt ükskõik kui raske. Ja koori vilistlane Ruth Lehis, kes kontserdil solistina laulis, aga igapäevaselt nii dirigenti kui ka kontsertmeister Gerly Kättmanni aitab hääleseadjana, võiks vabalt olla superstaar.

Kaalukas panus
Veerand sajandit on kirikutöösse muusikaga panustanud Saaremaal sündinud Jaanus Torrim, kes tänukontserdile oli kutsunud ka oma esimese oreliõpetaja, praegu Soomes Rovaniemis elava Maie Kuusiku. 16aastaselt esimese soolokontserdi andnud Torrim on õppinud Kadri Ploompuu, Piret Aidulo, Rolf Uusvälja, Andres Uibo ja Ines Maidre, Lembit Veevo ja Eino Tambergi juures.
1999. aastast Pärnu Eliisabeti kiriku organistina töötav Jaanus Torrim on seisnud hea selle eest, et Pärnu kiriku vana orel on restaureeritud ja kirik on saanud rikkamaks teise oreli võrra. Kontserdil mängis ta mõlemal pillil.
Poistekoori juht meenutas, kuidas Kuressaares õpiti sealse oreli taaspühitsemise puhuks Jaanus Torrimi heliteost «Te Deum», mis ei tahtnud kuidagi õigesti kõlama hakata. Kui helilooja ise oreli taha istus ja kirega mängima hakkas, siis oreli tagant püsti hüppas ja dirigeerima hakkas, tuli kooridel laul ka välja.
Kaaluka panuse eest Pärnu muusikaellu anti muusikutele üle linna tänukiri, samuti peapiiskop Urmas Viilma ja konsistooriumi tänusõnad. Päevakangelasi õnnitledes ütles koguduse õpetaja, et on alati imetlenud inimesi, kellele on antud muusikaanne. «Muusikat teha pole kindlasti nii kerge, nagu see välja paistab,» arvas õpetaja.
Praegu Pärnu Eliisabeti koguduses peaorganisti ametis olev Jaanus Torrim on välja andnud neli plaati, ta on Eesti Orelisõprade Ühingu juhatuse esimees, pälvinud presidendilt 2002. aastal Valgetähe teenetemärgi. 2013. aasta novembris sai Jaanus Torrim vaimulikupühitsuse ning teenib diakonina Pärnu ja Tori kogudust.
Rita Puidet

Tütarlastekoor Elise laulab juba 25 aastat Pärnu Eliisabeti kirikus.