Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Nõo kirik saab säravaks kui prillikivi

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Möödunud aastal valmis Nõo kiriku detailne restaureerimisprojekt. Esmajärjekorras loodetakse kindlustada torn.

Vald hoolitseb selle eest, et muru niidetud oleks ja kirik pimedal ajal valgustatud.
Siiski on kaunile pühakojale teenimatult vähe tähelepanu pööratud. Jumalakoda on rahuldavas seisukorras ja midagi hullu 13. sajandi keskpaigas ehitatud kirikuga lahti pole.
Remont kuluks küll ära, sest seda ei ole kaua tehtud. Nii tellis kogudus möödunud aastal ARC Projekti osaühingult pühakoja restaureerimiseks detailse projekti aknakremoonideni välja.
Koguduse õpetaja Mart Jaansoni sõnul langes valik nimetatud firma kasuks, sest see on teinud projekti näiteks Tartu toomkirikule, Jaani kirikule, Alatskivi mõisale. Firma teeb ka ehitusajaloolisi uurimistöid ja koostab muinsuskaitse eritingimusi ning teeb ehituste tehnilist ja muinsuskaitsealast järelevalvet. Viimane on oluline, sest koguduses puudub vastav spetsialist.
«Projekte ma oskan kirjutada, aga ehitusentusiasti koguduses pole,» ütleb õpetaja Mart Jaanson, tunnistades, et kui Nõo koguduses teeniks keegi teine, võiks kirik särada nagu prillikivi. Ehitamine õpetajat ei tõmba, aga kui teha, siis juba hooga. Projekt on pälvinud nii kiitust kui ka laitust ja läks maksma 15 000 eurot.
Esimese tööna on kavandatud kindlustada kiriku puidust torn. Vahendeid loodetakse saada riiklikust pühakodade programmist, Euroopa Liidu struktuurifondidest, sponsoritelt ja annetajatelt. Ehk õnnestub töödega alustada juba sel aastal.
Kui kirik restaureeritud, hakkab kogudus pastoraadi ehitusele mõtlema.
Rita Puidet