Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Noodid ja Jumala sõnad on sinu käes

/ Autor: / Rubriik: Elu ja Inimesed / Number:  /

Piiblilaulude laulik koos CD-plaadiga on meie käes juba üle kolme kuu.
Möödunud aasta detsembris toimus piiblilaulude lauliku esitlus Tallinna Jaani kirikus. Jumala sõna on midagi väga püsivat meie muutuvas maailmas ja toeks nii lastele kui täiskasvanutele. Muusika autor Maris Lend koos laululastega ja solist Jaan Arder esitasid valiku piiblilauludest.
Lauliku andis välja ühendus Lapsed Eestis ning plaadi salvestasid Viive ja Enno Mäemets. Lauliku ja CD on kujundanud kunstnik Aapo Pukk. Lauliku esitlusel ütlesid tänusõnu peapiiskop Andres Põder, Eesti Piibliseltsi peasekretär Jaan Bärenson, EMK superintendent Taavi Hollman. Kaunis muusika on nüüd kättesaadav igale lapsele ja kogudusele.
Kaua oodatud piiblilaulud
Iga pühapäevakoolitunni kavas on tavaliselt kuldsalm, piiblilugu, laulu- ja palveaeg ning elu tähtsate küsimuste arutelu. Kuidas piiblisalmid lastele paremini meelde jääksid? Esitasin selle küsimuse, kui algas järjekordne ühenduse Lapsed Eestis korraldatud laste efektiivse õpetamise algkursus. See on hea abiline lastetööd alustavale pühapäevakooliõpetajale.
30tunnise kursuse kavas on sellised teemad nagu päästesõnum, nõuanded lapsele, piiblitunni ettevalmistamine, pühakirja päheõppimine. Sageli on õpetajad küsinud, kuidas lastele piiblisalme paremini õpetada. Kui ometi leiduks keegi, kes annaks eestikeelsetele piiblisalmidele kergesti meeldejääva meloodia!
Olin õpetajana jõudnud selle mõtteni, kui kohtusin Maris Lendiga. Laulikusse on helilooja kirjutanud ka nende laulude saamisloo: «Ma olen kirja pannud meloodiad, mida olen kingituseks saanud Jumalalt.» Piiblilaulude esimeses laulikus on viisistatud 26 kuldsalmi. Nendest peaks jätkuma vähemalt üheks pühapäevakooli õppeaastaks. Salmid on valitud vastavalt viieaastasele õppekavale, et igale piiblitunnile leiduks sobiv laul.
Näiteks Taaveti elu käsitlemisel võiksid lapsed lauldes meelde jätta psalmid 23:1–4, Jh 10:11. Laulikus on viisid ka klassikalistele kuldsalmidele Jh 3:16 ja Mk 10:14.
Piiblilaulud sobivad samuti jumalateenistusele. Mitmes kirikus lauldakse neid enne laste saatmist pühapäevakoolitundi. Õpetajad jagavad pea igal nädalal oma kogemusi lastega kuldsalmide laulmisest.
Laulik ja CD on tellitavad
Peeteli koguduse pühapäevakooli õpetaja Marge Hein­oja-Ventsase meelest need helisevad peas ja elavad otsekui oma elu sinu sees. «Nad helisevad sinus isegi öösel ning siis, kui sa oled teel või poejärjekorras. Ja argimured ei rusu sind enam. Igal vabal hetkel ilmuvad need nagu maa-alusest allikast, on sulle toeks ja annavad märku, et Jumal on sinuga. Sa ei pea olema superlaulja, et neid laule laulda. Isegi kolmeaastased lapsed ümisevad rõõmuga. Need on suurte ja väikeste inimeste laulud,» jagab ta oma kogemust.
«Viisistatud kuldsalm on võrreldav telefonimeloodiaga, mis annab märku, et Jumal soovib sinuga rääkida ning sind kuulata. Ja seda ilma moodsa tehnikata. See on elav, hingeline ja vaimne helin koos elava Jumalaga, kes on alati meie kõrval. Ja keegi ei saa meid pealt kuulata.»
Marge Heinoja-Ventsas leiab, et viisistatud piiblisalmid on toeks pühapäevakoolitunnis. Samuti aitavad need rõõmustada koguduseliikmeid, kui lapsed neid laulavad. Piiblilaulude plaat peaks olema igal lapsel. See aitab alustada päeva, pakkudes vaheldust multifilmidele ja telerile.
«Piiblilaulud» koos CDga on saadaval raamatupoodides ja kiriku raamatuletis. Eestimaa kogudused ja pühapäevakoolid võiksid tellida igale lapsele oma piiblilaulude lauliku. Iga kümne tellitud eksemplari kohta kingime ühe tasuta. Heliplaadil esitavad piiblilaule laululapsed ja solist Jaan Arder. Igale laulule järgneb fonogramm kaasalaulmiseks. Tellida saab ka kodulehelt www.lapsedeestis.ee, e-posti aadressil info@lapsedeestis.ee või tel 551 5985

Ülle Käärik,
ühenduse Lapsed Eestis juht

Jaan Tammsalu, praost, Tallinna Jaani koguduse õpetaja:
Üks õnnistusrikas töö on saanud plaadi ja paberi peale. Noodid ja pöörlev ketas kingivad kuulajatele kauneid hetki. Looja on nad kinkinud. Maris Lend on nad vastu võtnud ja paljud armsad inimesed on andnud oma ilusa osa. Siin nad nüüd on.
Nad meenutavad tuttavaid laule, mis on Taizé kloostrist sadade tuhandete palverändurite abil jõudnud paljudesse maailma riikidesse. Need laulud panevad kaasa laulma.
Nii jõuab ka nende laulude kaudu Jumala elav sõna paljude inimesteni. Noodid ja Jumala sõnad on sinu käes. Ketas pöörleb nagu maakera. See on ime. Ja meiegi liigume vaid tänu Temale, kelle sõnadest on saanud ilusad laulud. Palju rõõmu ja elamusi!