Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Õigeusu kiriku tekstiilidel oma muuseum

/ Autor: / Rubriik: Elu ja Inimesed / Number:  /

EAÕK Tallinna Püha Siimeoni ja naisprohvet Hanna kiriku kellatornis on kõigil huvilistel võimalik vaadata näitust «Kirjatud paradiis II».

Preester Nikolai Järvesalu teenistusrüü.

Preester Nikolai Järvesalu teenistusrüü.

Ekspositsiooni koostas Sirje Säär. Selgitavate tekstide valmimisel olid abiks Inga Heamägi, Terje Palli ja Gennadi Baranov. Muuseumis on eksponeeritud Eesti õigeusu kirikutest pärit 19. sajandi lõpu ja 20. sajandi tekstiilid. Esemeid on nii saartelt kui ka Pärnu-, Valga-, Tartu- ja Setomaalt.

Väike ruum mahutab üllatavalt palju. Keset ruumi on diakonirõivad ning piiskopi teenistusriiete komplekt, seintele on riputatud preestrite feloonid, kirikulipp ja seto pühaserätid, vitriinides rõõmustavad vaatajate silmi mitrad, karikakatted, laotused, puusaehted. Tähelepanuväärseim esemekomplekt on preester Nikolai Järvesalule valmistatud eesti rahvapärase tikandiga teenistusrüü ning selle juurde kuuluvad laotus ja kaks karikakatet.

Kirikutekstiilid on valmistatud hinnalistest materjalidest ning kaunistatud tikandite ja kardpaeltega. Sirje Säär ütleb näituse kohta: «Kirikutekstiilid on teeninud väärikalt liturgial ja talitustel. Nüüd, mil neid enam ei kasutata, on neil väärikas vanaduspõlv kiriku muuseumis.»

Vanaduspõlv ei tähenda nende esemete jaoks siiski täielikku puhkust. Muuseumis vaatamiseks väljapanduina toimivad kirikutekstiilid jätkuvalt kui ristiusu sõnumi kuulutajad ning õigeusu tutvustajad.

Muuseum on avatud teisipäevast reedeni 11–17, laupäeval 12–14 ja pühapäeval 12–15. Sissepääs on tasuta. Kellatorni pääseb läbi kiriku eeskoja ja kaupluse.

Marju Raabe