Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Õiglast kuningat oodates

/ Autor: / Rubriik: Päevateema ja palve / Number:  /

Vaata, sulle tuleb sinu kuningas, õiglane ja aitaja.
(Sk 9:9).
Õiglusest me tunneme siin maailmas ikka puudust. Näiteks meie, eestlased, oleme kannatanud palju ülekohut. Meie maa on pikkade sajandite vältel olnud võõraste armeede tallermaa. Meie rahvas on elanud võõraste valitsejate orjuses. Meil pole olnud enesemääramise õigust ega sõnaõigust maailma riikide seas.
Nüüd on Eesti vaba, aga ikka kurdame ebaõigluse üle. Meie inimeste sissetulekud on väga erinevad. Kui ühed saavad endale pidada tuliuusi kalleid autosid, siis teistel ei jätku raha oma tervishoiukski. Nii piisab põhjusi kurtmiseks ebaõigluse üle! Isegi ilmataat kohtleb meid ebaõiglaselt, jättes põuase suve järel kaevud veest tühjaks. See on ebaõiglus, mis meid ümbritseb.
Aga prohvet pöördub oma kuulutusega Sinu poole. «…sulle tuleb sinu kuningas…» Pööra pilk iseendasse ja katsu iseennast läbi. Kas sina oled alati õiglane olnud? Võib-olla võtsid alles hiljuti osa kõmuvestlusest, kus mõnda külainimest laimati? Võib-olla kaotas keegi tänaval sinu nähes kinda, aga sa ei viinud seda talle kätte? Võib-olla leidis keegi sinu kinda, aga sa polnud talle tänulik? Võib-olla ärritusid oma sõbra kriitilise märkuse peale, mis tehti sinu käitumise või tööpuuduste kohta?
Sinu ja minu südames leidub kasvõi kübeke ebaõiglust, mida me ise ei näe, aga Issand, meie Kuningas, näeb. Sest Jumal on õiglane. Ta võib vahel olla karm ja karistada. Katsumuste ja väikeste karistustega Tema kasvatab ja õpetab meid. Kuid Jumal pole ebaõiglane.
«Vaata, sinu kuningas tuleb sulle õiglane…» Ajalugu on näinud mitmesuguseid kuningaid. On olnud kuningaid, kes oma korraldusis on õiglased ja mõtlevad oma riigi kodanike peale. Kuid rohkem on olnud valitsejaid, kes seadusi ja korraldusi omaenda heaolu teenistusse seavad. Prohvet kuulutab õiglase kuninga tulekut. See on Issand Jeesus Kristus. Tema sündimise pühad on tulemas. Me oleme nende pühade ootel.
Kristus, õiglane kuningas on tulemas. Aga meie südamed on veel ebaõiglusest puhastamata. Kuis saame õiglusest ja puhtusest säravat kuningat vastu võtta, kui me südamed on määrdunud?
«Vaata, sulle tuleb sinu kuningas,… aitaja». Meil on nii hea kuningas. Ta on õiglane ja nõuab meilt õiglust. Aga ta on ka aitaja hädas, ta teeb meie südamed puhtaks, ta kustutab me südamelt ülekohtu pleki. Tema seab me jalad õigluse ja armastuse teele. Nii saab õiglus uue tähenduse. Õiglus pole enam ülekohtu tasategemine kättemaksu kaudu, õiglus tähendab nüüd halastust. Meie õiglane kuningas annab andeks meie ülekohtu ja julgustab meid jätkama oma elumatka uuel ning õigel rajal. Nii toimigem meiegi: andestagem neile, kes meilt ülekohtu pärast andeks paluvad ja julgustagem neid elurännakul kindlalt edasi astuma uuel teel. Nüüd kaob meilgi kiusatus teistele ülekohut teha tänamatuse, laimujuttude või millega iganes. Nii oleme andnud oma panuse õigluse kasvamiseks maailmas.
Arvo Lasting