Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Oma südames kandnud

/ Autor: / Rubriik: Uudis / Number:  /

Piiskop Einar Soone 60. sünnipäeva tähistati südamliku pidulikkusega 26. septembri õhtul Tallinna Kaarli kirikus.

Image

EKNi presidendile piiskop Einar Soonele annab õnnitlused edasi Pirita kloostri ülem ema Riccarda. Foto: Heikki Jääskeläinen
Image

Foto: Heikki Jääskeläinen

Külalistena osalesid tänujumalateenistusel peapiiskop Andres Põder abikaasaga, emeriitpeapiiskop Kuno Pajula, Soome luterliku kiriku peapiiskop Jukka Paarma, president Arnold Rüütel abikaasaga, regionaalminister Vallo Reimaa, justiitsminister Rein Lang, sotsiaalminister Maret Maripuu, Eesti Kirikute Nõukogu liikmeskirikute ülemkarjased. Õnnitlejate seas oli EELK vaimulikke, riigiteenistujaid, koguduse liikmeid, sõpru ja mõttekaaslasi.
Loov teenimine
Protsessiooni kirikusse saabumise järel alustasid algussalme lauldes altari ees Eerik Jõks ja Kaar-li koguduse koorid orelirõdult. Kogu jumalateenistust jäid saatma Eerik Jõksi poolt kaunihäälselt lauldud liturgilised osad. Esmaettekandena kõlas teadurist laulja helikeelde seatud Psalm 103.
Jutlustas peapiiskop Andres Põder, võttes aluseks Jeesuse sõnad Markuse evangeeliumis suureks ja esimeseks olemisest teiste teenimise läbi (10:42–45). Alustuseks meenutas peapiiskop aegu, mil nad mõlemad juubilariga noorte meestena mägedes matkamas käisid ja kuidas Einar «aina tagasi vaatas, et keegi maha ei jääks, ja lapsi enda ees järsakust üles upitas». Selline hooliv ja toetav iseloomujoon on piiskopile iseloomulik vaimulikus ametiski. 1970. aastatel teenisid nii Einar Soone kui ka Andres Põder kogudusi Virumaal ja peapiiskop meenutas: «Istusime siis tihti hommikuni, arutledes, kuidas atra seada, mida Jumal meilt oma kirikus ootab.»
Andres Põder tänas Einar Soonet, kes on osanud ja tahtnud olla kõigi sulane. «Tal on haaret ja samas vaimulikku sügavust. Kogudus ja kolleegid hindavad teda kui head juhti, hingehoidjat ja nõuandjat. Sellises teenimises on loovust, küllust ja hingesuurust, on tänulikkust ja tulevikku, on osadust kaasinimese ja Jumalaga. Õnnistagu Jumal piiskop Einar Soonet, meie kirikut ja rahvast ning innustagu meid olema esimene ja suur teenimises. Meie kõikide tänu ja õnnistussoov lisandub hulgale autasudele ja tunnustusele.»
Kristlaste ühendaja
Piiskop Einar Soone kinnitas oma pöördumises kirikuliste poole, et kasutab talle antud sabatiaastat puhkamiseks, oma vaimu harimiseks ja tervise tugevdamiseks. Ajas tagasi vaadates kuulusid tänusõnad vanematele ja perele, ametivendadele, kes 34 aastat tagasi Kiviõlis ja Lüganusel alustanud noort vaimulikku sõbralike õpetussõnadega kostitasid, ja ka teistele hilisematele kaasteelistele. Einar Soone ütles suure tänu kõikidele, kes teda oma südames on kandnud.
Kirikupalves olid Joosep Tammo, Ago Lilleorg, Heigo Ritsbek ja Olav Pärnamets, paludes eriliselt õnnistust piiskopile: «Õnnista selleks kõiki, keda Sa oled kutsunud oma riigi tööle, eriti meie piiskop Einarit. Võta ära lahutavad tõkked kirikute ja rahvuste vahelt ning ühenda kristlased Eestimaal ja kogu maailmas tões ja armastuses.»
Armulauda jagati viies kohas. Õnnistamissõnade järel lauldi lõpulauluks «Oh võtkem Jumalat» (KLPR 302). Kui piiskop altari ette õnnesoove vastu võtma astus, ulatus õnnitlejate rivi kiriku ukseni.
Einar Soonest sai Kaarli koguduse õpetaja 1985. aastal, 1990. aastal määrati ta Tallinna praostiks, valiti konsistooriumi assessoriks. Pühitseti piiskopiks 12. detsembril 1992, alates 22. jaanuarist 1993 on Einar Soone Eesti Kirikute Nõukogu president ja sellesse ametisse on ta korduvalt tagasi valitud.
Sirje Semm