Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Orelimuuseum võib saada kodu Rõugesse

/ Autor: / Rubriik: Uudis / Number:  /

Rõuge koguduse pastoraadihoone, kuhu kavandatakse rajada orelimuuseum, sai kahjutules kannatada.
Rõuge pastoraadihoone, kus pärast viimast sõda asus kohalik haigla, on juba mõne aasta taas koguduse omand, mida viimased kaks aastat rendib koguduse käest Rõuge vald. Viimased aastad on maja seisnud tühjana paremaid aegu oodates. Muinsuskaitse abiga on hoone saanud korraliku katuse ja vihmaveetorud.
Tuli rikkus maja
Õnnetus, mis muutis teravaks küsimuse, mis saab sellest hoonest tulevikus, juhtus möödunud aasta lõpul esimese jõulupüha õhtul. Tulekahju, mis sai alguse valveta jäetud pliidist, rikkus köögi lae, seinad ja põranda. Kandekonstruktsioonid jäid õnneks terveks. Ülejäänud osa hoonest õnneks väga kannatada ei saanud, kui arvata välja tahmast ja kustutustöödest määrdunud ja niiskunud seinad, laed ja põrandad.
Rõuge koguduse praktikant Kätlin Liimets ütles, et koguduse juhatuse otsuse kohaselt on tehtud maja valvanud mehele ülesandeks viia majast ära oma isiklikud asjad. Siis suletakse pastoraadihoone uksed ja aknad ning maja jääb ootama kevadet, mil valla ja koguduse ühisjõul püütakse hoone sinna kogunenud jäätmetest puhastada.
Tulevikus tahetakse Rõuge pastoraati asutada orelimuuseum. Otsus on kokku lepitud kolmepoolselt: Rõuge vallavalitsus, Rõuge kogudus ja SA Eesti Orelikeskus, viimane alustas tööd aastal 1999. Sihtasutuse juhatuse liige Jaanus Torrim ütles, et mõte asutada Eesti Orelimuuseum on sihtasutuse tegevuse üks peamisi eesmärke. Esialgu kavandati orelimuuseum rajada Võru linna.
Linna vanimas hoones
Linnavalitsus müüs Orelikeskusele linna kõige vanema maja, mis pärineb 18. sajandi lõpust. Maja üldist seisukorda vaadates sai peagi selgeks, et selles ei ole sobiv hoida muuseumi varasid. Auväärt hoone on sihtasutusele koduks siiani. Olemasolev orelitega seonduv dokumentatsioon asub neis ruumides, samas antakse asjakohast nõu ja jõudumööda ka abi hooldust vajavatele orelitele. Rentnike abiga suudab sihtasutus tasuda maja ülalpidamiskulud.
Raha asutada Rõugesse orelimuuseum taotleti Phare fondi turismiinfrastruktuuri arendamiseks ette nähtud vahenditest oreliturismi tarvis juba möödunud kevadel. Paraku jäi siis vajalik toetus saamata ja muuseumi asutamine nihkus ajalises mõttes edasi.
Pärast tulekahju on ilmselt vana pastoraati lisatööde tõttu veelgi keerukam korda seada. Siiski ei kaotata lootust ja kõrvalseisjail jääb üle soovida vaid edu.
Meeli Pärtelpoeg