Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Paide Püha Risti kirik on jumalateenistuseks valmis

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Lastel on jumalateenistusel tähtis roll. Vasakul juhatuse esimees Aivar-Joel Rikk.
Rita Puidet

Paide Püha Risti kirik ja kogudus Eestimaa südames on 24. veebruariks vabariigi aastapäeva oikumeeniliseks jumalateenistuseks valmis. Nii võisin tõdeda nädal enne suurüritust Paides toimunud peaproovi jälgides.

Kui laupäeva keskpäeval Paide kirikusse jõudsin, kihas pühakoda nagu mesilastaru. Seal oli rahvariides tüdrukuid, ülikondades noormehi, juhendajaid ja paar huvilist. Orelirõdul harjutas Paide meeskoor Malle Nööbi juhatamisel ja all kirikusaalis magas beebi turvatoolis, laskmata end melust segada. Kirikupingis jälgis toimuvat Järva praost Teet Hanschmidt, aga pidupäevaeelses peaproovis tundus orienteeruvat kõige paremini koguduse juhatuse esimees Aivar-Joel Rikk.

Ainukordne kogemus
Jumalateenistusse on põimitud erinevaid elemente nagu lipuvalve ja küünalde asetamine Vabadussõjas langenute mälestusplaadi jalamile. Jutlustab peapiiskop Urmas Viil­ma ja kirikupalvet peavad EKNi liikmeskirikute juhid.
Kui EV100 toimkond tegi ettepaneku korraldada jumalateenistus paigas Tallinna ja Tartu vahel, tekkis Paide kogudusel võimalus selleks kandideerida. Kirik on remonditud ja kaunis, ka soe ja piisavalt suur (kirikusse mahub umbes 500 inimest), et mahutada riigi esindajate ja diplomaatilise korpuse kõrval koguduseliikmeid ja linnakodanikke. Just viimane nüanss oli Aivar-Joel Riki sõnul oluline komisjoni liikmele piiskop Tiit Salumäele.
Juhatuse esimees, kelle ülesandeks sai organiseerida kirikus toimuv, seadis eesmärgiks kaasata kohalikud lapsed, kellele see on ainukordne kogemus elus. Kõik osalevad lapsed – küünlasüütajad, lipuvalves olevad kodutütred, noorkotkad, gaidid ja skaudid – on mingil moel kirikuga seotud. Kui proovi tehes mõni apsakas veel ette tuli, siis pidupäeval seda kindlasti ei juhtu.
Lapsed on proovi teinud ja väga tublid olnud, kiitis Aivar-Joel Rikk. Lapsed jäävad lasteks ja nad ütlesid oma osalemise kohta kilgates „Lahe!“. Lisada võib, et ka jumalateenistuse ametlik fotograaf on Järva Teatajast.

Kingitus vabariigile
Mis paraku peaproovil kuulmata jäi, on jumalateenistusel esmaettekandele tulev Mari-Liis Riibaku laul „Su lainete laul“, mis on Eesti Kirikute Nõukogu kingitus Eestile. Laul osales kirikute nõukogu korraldatud konkursil „Vaimulik viis vabariigile“ ja tunnistati esikoha vääriliseks. Laulu kannab jumalateenistusel ette Elo Toodo.
Laulu autor Mari-Liis Riibak ütleb, et konkursi võit tekitab temas kahetist tunnet. Laulu sõnum on tema sõnul sobiv tänasesse päeva: seal on nii armastust kodumaa vastu kui ka muret ja palvet. Mis aga puutub tema tunnetesse võidu üle, siis oleks ta enda sõnul justkui pälvimatult suure armu osaliseks saanud. „Ma ei tunneta võidu suurust ega tea ka, mis elu see laul edasi elama hakkab ja kas üldse hakkab. Aga ma olen tänulik ja elan vaikselt kaasa,“ ütleb ta ja üritab ise Paidesse kohale minna.
Mainida võiks teistki erakordset kingitust. Nimelt on remonditud ja uuendatud kiriku orel, sealjuures ka orelikapp. Nii et kiriku hümn „Üks kindel linn ja varjupaik“ ning lõpulaul „Hoia, Jumal, Eestit“ kõlavad organist Olaf Lääne ettekandes eriti võimsalt.
Eriline ülesanne on Paides ka ühisgümnaasiumi 11. klassi õpilasel Romet Jürgensonil, seda küll enne jumalateenistust keskväljakul. „Mul on suur au lugeda Paides ette Eesti Vabariigi üht tähtsaimat dokumenti. Kindlasti on ka vastutus suur, kuid ainult läbi selliste võimaluste on võimalik ennast arendada ja julgust koguda. Tegemist on ikkagi Eesti sajanda sünnipäevaga ja saada võimalus iseseisvusmanifest nii tähtsal päeval Paides ette lugeda on minu jaoks suur tunnustus,“ ütles Eesti Kirikule tubli õppur ja sportlane.

Tuhat pisiasja
Et oikumeenilise aastapäevajumalateenistuse korraldamine lihtne pole, sai selgeks kohapeal viibides. Kuigi kirik on puhas, korraldati möödunud nädalal talgud ja pesti kõik veel üle. Kiriku ümbrus tuleb veel lumest puhastada, kirikus tagada eri paikades erinev temperatuur: kooriruumis istuvad rahvariietes lapsed, saalis aga kasukates külalised.
Aega peab jääma ka pommirühmale, kes kiriku samal hommikul läbi otsib – niisugused on nõuded. Esimehe sõnul koeraga pommiotsijat altariruumi ei lubata, pühapaiga läbiotsimiseks on tänapäeval moodsamad vahendid. Samuti võtab oma aja kaamerate ülespanek, et tagada kodudesse otseülekande telepilt. Olgem siis valmis vaatama! Ülekanne ETVs algab kell 14.30.
Rita Puidet